fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Stříbrná mince 500 Kč - 200. výročí Karla Jaromíra Erbena provedení standard (ČNB 2011)

Materiál: Stříbro
Váha: 25 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 40 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor: Jaroslav Bejvl
Datum emise: listopad 2011
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Nominální hodnota: 500 Kč
Emitent: Česká národní banka

Celý popis produktu
Výrobce: Česká národní banka
Skladem (H) (1 ks)
Cena: 3 200
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
ks
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Stříbro
Váha: 25 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 40 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor: Jaroslav Bejvl
Datum emise: listopad 2011
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Nominální hodnota: 500 Kč
Emitent: Česká národní banka

 

 

200. výročí Karla Jaromíra Erbena

Jedním z nejvýznamnějších spisovatelů Národního obrození – Karel Jaromír Erben by letos oslavil dvou sté narozeniny. Společně s Českou národní bankou si i my připomeneme jubileum tohoto všestranného člověka, který pro historii českého národa v době jeho nového rozmachu znamenal mnoho. Ještě dnes jeho význam coby básníka a spisovatele není zapomenut.

Karel Jaromír Erben se narodil 7. listopadu 1811 v Miletíně v Podkrkonoší. Studoval Gymnázium v Hradci Králové, později odešel studovat práva a filozofii do Prahy, tady se stýkal s Karlem Hynkem Máchou a Františkem Palackým. Při svém zaměstnání v Královské české společnosti nauk a později jako sekretář Českého muzea se Erbenovi začínal tříbit jeho zájem o lidovou slovesnost na vědecké bázi. Později na základě své dlouholeté výzkumné činnosti a kolektování lidové slovesnosti mohly vyjít tři svazky Písní národní v Čechách, za dvacet let se Erben ke své někdejší práci vrátil a doplnil ji o další materiál a znovu sbírku lidové slovesnosti vydal pod názvem Prostonárodní písně a říkadla.

Nejznámější Erbenova práce však leží na poli prózy a básně. Zajisté nejznámějším Erbenovým díle je sbírka básní Kytice. Tvoří jí třináct básní, jejichž hlavní náplní je otázka zločinu a trestu, jež nabírá nadpřirozených rozměrů. Že je toto dílo z konce 19. století aktuální i v dnešní době dokládá i stejnojmenná filmová adaptace z roku 2000 režírovaná F.A. Brabcem.

Averzní strana mince je věnovaná portrétu významného spisovatele, přičemž je v částečném opisu orámován textem: 1811 ? KAREL JAROMÍR ERBEN ? 2011. Reverzu mince pak vévodí vyrytá kytice lučního kvítí, součástí vyobrazení je i nápis KYTICE Z POVĚSTÍ NÁRODNÍCH, situován téměř ve středu mince. Opět pak v částečném opisu nechybí text na hraně mince: ČESKÁ REPUBLIKA ? 500 Kč. Při dolním kraji mince je pak situována i značka České mincovny.

Pětisetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 25 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 40 mm, hmotnost 25 g a síla je 2,55 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Na lícní straně mince je zobrazena kytice lučních květin, přes jejichž stonky je umístěn dvouřádkový nápis „KYTICE Z POVĚSTÍ NÁRODNÍCH. Při levém, spodním a pravém okraji pětisetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „500 Kč“. Oba texty jsou odděleny tečkou. Značka České mincovny je nad písmenem „B“ ze slova „REPUBLIKA“. Na rubu mince se nachází portrét Karla Jaromíra Erbena. Po obvodu pětisetkoruny je v neuzavřeném opisu text „KAREL JAROMÍR ERBEN“, který je na okrajích ohraničen letopočty „1811“ a „2011“. Při pravém okraji portrétu je značka autora pětisetkoruny Jaroslava Bejvla, která je tvořena písmeny „J“ a „B“. Ke každé minci se dodává katalogová karta zelené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář