fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Stříbrná mince 200 Kč - 400. výročí úmrtí Rudolfa II. provedení proof (ČNB 2012)

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s vlysem
Autor: akademická sochařka Majka Wichnerová
Datum emise: leden 2012
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Balení: Modrá plastová etue
Nominální hodnota: 200 Kč
Emitent: Česká národní banka

Celý popis produktu
Výrobce: Česká národní banka
Skladem (H) (1 ks)
Cena: 1 990
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
ks
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s vlysem
Autor: akademická sochařka Majka Wichnerová
Datum emise: leden 2012
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Balení: Modrá plastová etue
Nominální hodnota: 200 Kč
Emitent: Česká národní banka

 

 

400. výročí úmrtí Rudolfa II.

První letošní mince ČNB je věnována jubileu císaře Rudolfa II., 25. ledna si připomeneme 400. výročí jeho úmrtí. Mezi všemi Habsburky, kteří vládli zemím Koruny české, je pro nás významný hned ze dvou důvodů – jako jeden z mála císařů sídlil v Praze a byl slavným mecenášem umění a to i místního.

Rudolf prožil své dětství ve Španělsku, odkud pocházela jeho matka Marie. Když se vrátil zpátky do Rakouska, oplýval vzděláním, kterým se mohl tehdy ve střední Evropě pyšnit jen málokdo. Po uherském trůnu, na který ho jeho otec Maxmilián dosadil v roce 1572. Po otcově smrti roku 1576 se stal hlavou celé monarchie. Zprvu se Rudolf snažil navazovat diplomatické styky, ale později se začal kvůli nastupující psychické nemoci stahovat čím víc do ústraní. Obklopil se rádci, kteří značně ovlivňovali, jaké informace se k panovníkovi dostaly. Rudolf II. už tou dobou sídlil v Praze a zde se začali stahovat umělci, alchymisté, šarlatáni i uctívači černé magie z celé Evropy. Jeho sbírka alchymistických přístrojů byla ve své době největší ve střední Evropě, zanedbatelná nebyla ani jeho sbírka obrazů a jiných uměleckých děl. Zajímal se také o školství a nemalé prostředky vynaložil na provoz Karlovy univerzity.

V dalších letech se více začala projevovat Rudolfova duševní choroba, kterou umocnily i příznaky syfilis. Byl apatický k státnickým povinnostem, dokonce se naprosto distancoval od další války s Osmanskou říší, iniciativu přenechal svým bratrům. Situace v monarchii se nadále zhoršovala a roku 1608 se ho Rudolfův bratr s podporou většiny šlechty pokusil svrhnout. Rudolf však sebral poslední zbytky své soudnosti a Matyášovi se postavil. Spor skončil rozdělením monarchie a dalším oslabení Rudolfa. Abdikace na sebe nenechala dlouho čekat, po dalším rozvratu v českých zemích se Rudolf II. roku 1611 vzdal vlády ve prospěch bratra Maxmiliána. Zemřel o rok později ve věku 59 let.

Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,3 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Na lícní straně dvousetkoruny se nachází přepis jezdeckého portrétu Rudolfa II. od Aegidia Sadelera a vpravo od podobizny císaře je český lev v oválu. Ovál je částečně překryt monogramem Rudolfa II. Ve spodní části dvousetkoruny je přepis rytiny z roku 1606 zobrazující Prahu, přes kterou je nápis „PRAGA“. Při levém, horním a pravém okraji dvousetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Minci razila Česká mincovna, její značka tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je při levém okraji dvousetkoruny vlevo od zadních nohou koně. Na rubu dvousetkoruny je portrét Rudolfa II. podle dobové rytiny od Aegidia Sadelera. Vpravo od portrétu Rudolfa II. je habsburský orel, částečně zakrytý portrétem, a pod portrétem je podpis císaře. Vpravo od podpisu císaře jsou letopočty „1612 – 2012“. Při levém okraji dvousetkoruny je opis „RUDOLF II.“. Autorkou dvousetkoruny je akademická sochařka Majka Wichnerová, její iniciály tvořené písmeny „MW“ jsou při spodním pravém okraji dvousetkoruny. Ke každé minci se dodává katalogová karta krémové barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář