fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Stříbrná mince 200 Kč - 200. výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři provedení proof (ČNB 2011)

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s vlysem
Autor: MgA. Martin Dašek
Datum emise: březen 2011
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Balení: Modrá plastová etue
Nominální hodnota: 200 Kč
Emitent: Česká národní banka

Celý popis produktu
Výrobce: Česká národní banka
Skladem (H) (1 ks)
Cena: 990
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
ks
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s vlysem
Autor: MgA. Martin Dašek
Datum emise: březen 2011
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Balení: Modrá plastová etue
Nominální hodnota: 200 Kč
Emitent: Česká národní banka

 

 

200. výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři

Mnoho slavných českých hudebníků má jedno společné - studovali Pražskou konzervatoř. Škola s obrovským renomé a dlouhou tradicí se těší uznání po celé Evropě. Pojďme si proto připomenout společně s Českou národní bankou 200 let od zahájení výuky. Pražská konzervatoř má nyní status šestileté střední školy zakončené absolutoriem. Má rozsáhlé styky v Evropě i USA, zve odtud na stáže zahraniční pedagogy. Mezi její stalé vyučující patří jak přednášející z AMU, tak mnoho předních českých instrumentalistů, zpěváků a herců. Absolventi obvykle směřují dále na AMU.

Historie Konzervatoře


Vznik se datuje k roku 1808 a Provolání české hudbymilovné šlechty, považované za zakládací listinu Pražské konzervatoře. Konzervatoř byla až do jejího zestátnění v roce 1918 řízena a financována šlechtici sdruženými ve Společnosti, kteří se tak stali mecenáši české hudby v jejím klíčovém období, kdy celý český národ vstával v Národním obrození z popela. Prvním ředitelem se stal Bedřich Dionýsos Weber a za jeho vedení škola sídlila od roku 1811 v klášteru sv. Jiljí. Zde se vyučovalo více než sedmdesát let. Až v roce se škola přestěhovala do nových prostor v Rudolfinu - tomuto úseku se také říká „Zlatá doba“ Pražské konzervatoře. Přispěli k němu i dva výborní ředitelé vyhlášený houslový pedagog Antonín Bennewitz a také Antonín Dvořák, jehož přičiněním se proslavila celá generace výtečných skladatelů.

Počátek První republiky znamená pro Konzervatoř zestátnění a stěhování z Rudolfina. Nakonec se usídlila na Starém Městě, kde bez přestávky sídlí dodnes. Ze všezastřešující Pražské konzervatoře se postupem času oddělila samostatná Taneční konzervatoř a Akademie múzických umění.

Pražská konzervatoř za svou dlouhou historii, která se táhne epochami vychovala nebo hostila řadu slavných jmen dirigentů, skladatelů, hudebníků a zpěváků, kteří se svou hudbou proslavili v mezinárodním měřítku. Je tedy jednou z institucí, které mají velký podíl na zvučném jméně, jenž má Česká republika ve světě. Popřejme tedy Pražské konzervatoři další stejně úspěšné dekády.

Vzhled mince


Averzní straně mince vévodí trubka s klarinetem v levostranné kompozici tvořící tak symbol houslového klíče. Pravou část mince pak zabírá motiv violoncella, podle jehož kontury obtéká text „Česká republika 200 Kč“. Na reverzní straně je pak motiv smyčcového nástroje redukován pouze na hmatník a tím dalo vyniknout textu „Zahájení výuky na Pražské konzervatoři 1811 – 2011“, který prostupuje celou zadní stranou, vertikální pojetí pak zastupují i fagot a klarinet. Výtvarný návrh mince byl vybrán v neomezené anonymní soutěži, do které autoři zaslali 21 sádrových modelů. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh MgA. Martina Daška, druhou cenu komise udělila návrhu akademické sochařky Majky Wichnerové a na třetím místě skončil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Bankovní rada na svém zasedání dne 25. února 2010 schválila realizaci mince podle návrhu MgA. Martina Daška.

Česká Mincovna a.s. razila mince ze stříbra o ryzosti 0,925 v běžném a špičkovém (tzv. proof) provedení, která se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká, mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla 2,35 mm. Ke každé minci se dodává katalogová karta béžové barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář