fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Stříbrná mince 200 Kč - 150. výročí založení Sokola provedení proof (ČNB 2012)

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s vlysem
Autor: Jaroslav Bejvl
Datum emise: únor 2012
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Balení: Modrá plastová etue
Nominální hodnota: 200 Kč
Emitent: Česká národní banka

Celý popis produktu
Výrobce: Česká národní banka
Skladem (H) (1 ks)
Cena: 1 690
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
ks
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s vlysem
Autor: Jaroslav Bejvl
Datum emise: únor 2012
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Balení: Modrá plastová etue
Nominální hodnota: 200 Kč
Emitent: Česká národní banka

 

 

150. výročí založení Sokola

Pro znovuobnovení českého národa v době Národního obrození sice založení Sokola nebylo stěžejní, ale sehrálo důležitou úlohu. Vždyť s kulturou tělesnou jde ruku v ruce kultura duševní a Miroslav Tyrš si toho byl velmi dobře vědom. Pojďme si společně s Českou národní bankou připomenout dvousté výročí založení Sokola.

Myšlenka založit český tělocvičný spolek se v hlavách Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera zrodila již v roce 1860. Trvalo však ještě dva roky, než ji uvedli ve skutečnost. Při založení měl Sokol pouhých osmdesát členů, během několika dní se zpráva o jeho založení roznesla po celé Praze a do Sokola vstoupilo mnoho význačných osobností českého společenského života. Přidal se například Jan Evangelista Purkyně, Mikoláš Aleš, Julius a Eduard Grégrové, Jan Neruda, Karolína Světla nebo Josef Mánes, který navrhl sokolskou zástavu.

Sokol měl značný vliv na kulturní život svých členů, organizoval hromadné výlety na památná místa, kdy sokolská procesí v krojích vnášela národní uvědomění i na venkov. Zájem o cvičení byl obrovský a kromě neděle se cvičilo každý den v několika tělocvičnách. Členská základna se postupem času rozšiřovala. Od roku 1882 se pořádaly všesokolské slety, kterých se účastnily statisíce lidí, jak na tribunách tak cvičící. V období první republiky se od Sokolu oddělilo několik levicových frakcí, které založily vlastní tělocvičné spolky, do roku 1939 Sokol fungoval a jeho cíle docházely naplnění. V době druhé světové války byl, jako většina volnočasových organizací zakázán, mnoho členů emigrovalo a založilo exilové oddíly v cizině.

První všesokolský slet po druhé světové válce se konal v roce 1946, v té době bylo zaregistrováno přes milion Sokolů. Po komunistickém převratu byly všechny tělovýchovné organizace spojeny pod centrální vedení. Po roce 1990 byl Sokol obnoven ve smyslu svých tradic a principů. V ovzduší znovuobnovené demokracie rozšířil nabídku sportů. Do dnešních dnů podporuje špičkové sportovce často i reprezentační úrovně.

Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,3 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Na lícní straně dvousetkoruny je ztvárněn současný znak Sokola, v jehož středu tvořeném písmenem „O“ je umístěn český lev. Znak Sokola je umístěn na pozadí dekoru zobrazujícího cvičence při sokolském sletu. Po obvodu dvousetkoruny je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Značka České mincovny je nad písmenem „E“ ve slově „REPUBLIKA“ a je zprava a zleva ohraničená postavami cvičenců. Na rubové straně je zobrazen motiv z praporu pražského Sokola od Josefa Mánese, který je umístěn na pozadí dekoru zobrazujícího cvičence při sokolském sletu. Po obvodu dvousetkoruny je opis „ZALOŽENÍ SOKOLA“ a letopočty „1862“ a „2012“. Autorem dvousetkoruny je pan Jaroslav Bejvl. Jeho iniciály které jsou tvořeny písmeny „J“ a „B“, se nacházejí pod levým křídlem sokola. Ke každé minci se dodává katalogová karta bílé barvy s červeným okrajem, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář