fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Stříbrná mince 200 Kč - 100. výročí rozluštění chetitštiny Bedřichem Hrozným standard (ČNB 2015)

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor: Vladimír Pavlica
Datum emise: červen 2015
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení: Kapsle
Nominální hodnota: 200 Kč
Emitent: Česká národní banka

Celý popis produktu
Výrobce: Česká národní banka
vyprodáno
Cena: zdarma
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 925 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor: Vladimír Pavlica
Datum emise: červen 2015
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení: Kapsle
Nominální hodnota: 200 Kč
Emitent: Česká národní banka

 

 

100. výročí rozluštění chetitštiny Bedřichem Hrozným

Česká národní banka hodlá v červnu 2015 vydat stříbrnou pamětní minci v hodnotě 200 Kč na počest 100. výročí rozluštění chetitštiny českým jazykovědcem Bedřichem Hrozným.

Intenzivní studium jazyků je často spíše životním posláním, vášní a posedlostí, než-li výnosným zaměstnáním. Za spoustou práce mnohdy není vidět nic konkrétního, hmatatelného, a jen málokterému lingvistovi se poštěstí dosáhnout objevu tak velkého, aby se jeho jméno zapsalo do dějin. Rodák z Lysé nad Labem a vášnivý orientalista Bedřich Hrozný to však dokázal.

Na gymnáziu v Kolíně studoval latinu, hebrejštinu, řečtinu a arabštinu, na Vídeňské univerzitě si pak k tomuto výčtu přibral ještě akkadštinu, aramejštinu, etiopštinu, sanskrt a sumerštinu. Jeho obsese orientem a starobylými jazyky jej přivedla až do Berlína, kde se důkladně zahloubal do studia klínopisu. Když v roce 1906 německá expedice objevila řadu zápisů chetitských králů, byl Hrozný ve svém živlu.

Ani válka jej nezastavila v jeho bádání a vedle písařské činnosti pro štáb ve Vídni se ve volném čase věnovat urputnému luštění. V roce 1915 předložil světu chetitské písmo i se základy gramatiky tohoto indoevropského jazyka. Tím se z Hrozného stal mezinárodně uznávaný a velmi žádaný vědec. Účastnil se mnoha expedic v orientu a roku 1925 objevil staré chetitské město Kaneš. Na začátku druhé světové války odmítl nabídku k emigraci a stal se rektorem Univerzity Karlovy. V roce 1951 bylo v Lysé nad Labem, kde se Bedřich Hrozný narodil, založeno muzeum na jeho počest, které je dodnes přístupné veřejnosti.

Mince nese na své averzní straně motivy chetitských kreseb, vedle nich pak české heraldické znaky a podpis Bedřicha Hrozného. Na rubu je vyobrazen stylizovaný portrét jazykovědce s klínovým písmem v pozadí a nápisem “Bedřich Hrozný, rozluštění chetitštiny, 1915-2015”. Motiv navrhl a v soutěži obhájil akademický malíř Vladimír Pavlica.

Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.925 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,2 mm. Ke každé minci se dodává katalogová karta na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář