fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Stříbrná mince 200 Kč - 100. výročí narození Karla Zemana provedení standard (ČNB 2010)

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 900 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Datum emise: říjen 2011
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení: Kapsle
Nominální hodnota: 200 Kč
Emitent: Česká národní banka 

Celý popis produktu
Výrobce: Česká národní banka
Skladem (H) (3 ks)
Cena: 900
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
ks
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 900 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Datum emise: říjen 2011
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení: Kapsle
Nominální hodnota: 200 Kč
Emitent: Česká národní banka

 

 

100. výročí narození Karla Zemana
 
Jeden z nejznámějších českých režisérů, který do animovaném filmu zavedl řadu důležitých inovací, bez kterých by nemohly vzniknout moderní animované filmy. Karel Zeman je oceňován nejen u nás, ale je velmi ceněn zejména ve Francii.
 
Od loutkového divadla k prvním animovaným filmům Karel Zeman se narodil v Ostroměři u Nové Paky 3. 11. 1910. Po vystudování obchodní školy si doplnil vzdělání kurzem reklamního kreslení a aranžování. Po dokončení kurzu získal místo reklamního kreslíře. Prošel několika ateliéry u nás, ale i ve Francii a pracoval dokonce i pro Tomáše Baťu. Všechno stihl za pouhých šest let, od roku 1930 do roku 1936. K animovanému filmu ho přivedla jeho záliba v loutkovém divadle, o které se zajímal od mládí. Tato záliba ho roku 1943 přivedla až do trikového ateliéru ve Zlíně. Velmi rychle se vypracoval a první film Vánoční sen již v roce 1946 získal Cenu za nejlepší loutkový film na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Film byl neobvyklý ve velmi kvalitním propojením loutkového a hraného filmu v jediný kompaktní celek. Po prvním úspěchu se Zeman na čtyři roky spokojil s krátkými anekdotickými filmy o panu Prokoukovi, ve kterých humornou formou kritizuje tehdejší nešvary. Během produkce filmů s panem Prokoukem již začíná pracovat na dalším experimentu, kdy ve filmu Inspirace použil místo pohyblivých figurek figurky skleněné od výtvarníka Jaroslava Brychty. Za zmínku také stojí adaptace klasického díla K.H. Borovského Král Lávra a pohádky Poklad na ptačím ostrově.

Cesta za slávou


V roce 1955 dokončil Karel Zeman první ze svých nejproslulejších filmů. Nebyl to žádný jiný než Cesta do pravěku, ve kterém výprava čtyř chlapců proti proudu času do pravěku spojuje dobrodružný příběh s naučnou formou. K vytvoření modelů krajiny použil Zeman vědeckých kreseb druhohorní a třetihorní fauny a flóry. Film byl oceněn v Benátkách v kategorii Nejlepší dětský film a na mannheimském festivalu získal Cenu kritiky. Další film na sebe nenechal dlouho čekat. Uvedení Vynálezu zkázy v roce 1958 vzbudilo velkou pozornost jak dospělých tak i dětských diváků. Předlohou byl tvůrci stejnojmenný Vernův román, k tvorbě použil i dobových ilustrací z knihy. Propojil je s hraným filmem tak mistrně, že se těší velké oblibě ještě dnes.

 

Dalším velmi úspěšným filmem byl Baron Prášil, jehož literární předlohu obohatil příběhem soudobého kosmonauta, se kterým původní příběh rokového kavalíra snažícího se předčít všechny, co nejšokujícími historkami dostává nový rozměr ideálů dnešní doby. Zeman za tento film získal  Zlatou palmu v Bordigheře, bostonský Stříbrný pohár, 1.cenu v soutěži o technickou cenu filmu v Moskvě a 2.hlavní cenu festivalu v Locarnu. Filmem Bláznova kronika, poukazuje na nesmyslnost války, kterou se dva mušketýři musejí probíjet. Celý příběh je zasazen do kulis třicetileté války, zde Zeman důraz přenesl na herecký výkon. Za tento film získal Zeman Cenu za nejlepší režii na Mezinárodním filmovém festivalu v San Francisku. K významný dílům se řadí i filmy Na kometě, Ukradená vzducholoď nebo Magnetická hora. V pozdějších letech Karel Zeman točil výhradně pohádky, a proto mohl vzniknout Čarodějův učeň, Pohádka o Honzíkovi a Mařence. Karel Zeman byl za svoji filmovou tvorbu během života ověnčen mnoha oceněními snad ze všech významných soutěží. Když 5.4.1989 v Praze zemřel odešel obrovský talent a člověk nadaný obrovskou fantazií.

Popis mince

Dnem 27. října 2010 vydává Česká národní banka pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 100. výročí narození Karla Zemana. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném (standard) a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,3 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.

Na lícní straně mince je kompozice postav z filmů Karla Zemana – vpředu čaroděj z filmu „Čarodějův učeň“, vlevo Honzík a Mařenka z filmu „Pohádka o Honzíkovi a Mařence“ a vpravo Sindibád z filmu „Pohádky tisíce a jedné noci“. Za postavami je na filmovém pásu označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“, nad ním název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Značka České mincovny tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je umístěna při pravém okraji mince vedle postavy Sindibáda. Na rubu je rovněž kompozice motivů z filmů Karla Zemana – ponorka, chobotnice a jeskyně z filmu „Vynález zkázy“ a vzducholoď z filmu „Ukradená vzducholoď“. Uprostřed mincovního pole vedle vyobrazení vzducholodě je nápis „KAREL ZEMAN“ a letopočty „1910 – 2010“. Značka autorky dvousetkoruny, Lenky Nebeské, DiS., tvořena písmeny „L“ a „N“, je při spodním okraji dvousetkoruny.

 

 

Ke každé minci se dodává katalogová karta fialové barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář