fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Dukátová řada ČR 2023 - Bitva na Moravském poli proof - skládaná (ČM 2023)

Materiál: Zlato
Váha: 62,83 g
Ryzost: 986 / 1000
Provedení: PROOF

Celý popis produktu
nyní nedostupné
Cena: 151 900
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Zlato
Váha: 62,83 g
Ryzost: 986 / 1000
Provedení: PROOF
Autor: Mgr. Petr Horák
Datum emise: leden 2023
Balení: Dřevěná etue tmavé dřevo ( + etue k příslušným medailím)
Certifikáty: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Česká mincovna

 

Dukátová řada ČR 2023 - Bitva na Moravském poli - Skládaná
(luxusní dřevěná originální etue je v ceně sady)
 

Jednodukát ČR 2023 - Brakteát

 

Brakteáty Přemysla Otakara II., malé a tenké stříbrné mince, jsou jedním z prvních platidel, na kterém se objevil český dvouocasý lev. Zároveň ale šlo i o poměrně respektovaná platidla, neboť byla ryzí (jejich rozměry neumožňovaly „čarování“ s jinými kovy). Raženy byly ve dvou variantách – střední (zhruba 27-28 mm) a malé (přibližně 18 mm), na Moravě se pak razily moravské brakteáty. Přemysl také stál za několika mincovními reformami. Za jeho vlády rovněž byly mincovny rozmístěny do více královských měst.

 

 

Dvoudukát ČR 2023 - Přemysl Otakar II.

 

Přemysl Otakar II. byl původně směřován na církevní dráhu, králem se měl stát jeho starší bratr Vladislav, ten ovšem předčasně zemřel a Přemysl dostal možnost zapsat se do historie. Své příležitosti se také plně chopil, ještě jako moravský markrabě se vzbouřil proti svému otci. Když se Přemysl sám stal králem, rozšířil své državy až na území dnešní severní Itálie, vedl úspěšné války s Uhry, v českých zemích zakládal nová města a hrady, vzkvétalo ale třeba i hornictví a král se zasadil o lepší ochranu Židů. Říšskou korunu ovšem nezískal, ta připadla jeho oponentovi Rudolfovi Habsburskému. A právě tento panovník posléze zlomil Přemyslovi vaz...

 

 

Pětidukát ČR 2023 - Bitevní pole

 

Když v červnu roku 1278 vytáhl Přemysl Otakar II. do boje proti Rudolfovi Habsburskému, měli za sebou oba již barvitou historii mocenské rivality – Rudolf byl kupříkladu na úkor Přemysla zvolen králem Svaté říše římské a na českém králi si vymohl alpské země. Mezi oběma panovníky byly uzavřeny smlouvy s dodatky, které měly v některých případech snad jen cenu materiálu, na kterém byly napsány (zvláště Rudolf vzdor úmluvám vybízel Přemyslovy české oponenty k odporu vůči svému králi). Spor tedy nemohl vyvrcholit jinak, než vojenským střetem, který se udál 26. srpna 1278 na Moravském poli. Přemysl Otakar II. měl ve svém vojsku vynikající oddíly těžkooděnců, naproti tomu Rudolf disponoval nejen těžkooděnci, ale také lehkými kumanskými lučištníky, kteří bitvu zahájili obtěžováním nemotorných Přemyslových rytířů. Navzdory těžké situaci měl český král možnost bitvu zvrátit ve svůj prospěch, a to zapojením hůře vyzbrojených slezských a polských oddílů, které byly umístěny v zadních liniích. Nicméně Rudolf se uchýlil k nerytířské lsti a ještě před bitvou vyčlenil speciální malý oddíl svých vojáků, který měl Přemyslovy linie napadnout ze zálohy v příhodný okamžik. Tímto český král prohrál bitvu, ale také svůj život, o který jej připravili Rudolfovi vojáci za nejasných okolností.

 

 

Desetidukát ČR 2023 - Místo posledního odpočinku

 

Když 26. srpna 1278 padl nejasným způsobem Přemysl Otakar II. v bitvě na Moravském poli, čekala jej ještě dlouhá cesta, než konečně mohl doopravdy spočinout navždy. Jeho tělo bylo nabalzamováno (dle některých soudobých svědků snad bylo i rozřezáno) a vystaveno, aby všem bylo jasné, že český král je opravdu po smrti. Následujícího roku byly ostatky vydány královně Kunhutě, která je nechala uložit ve Znojmě. Roku 1296 byly na popud krále Václava II., syna Přemysla a Kunhuty, převezeny do Prahy, aby následně spočinuly v Anežském klášteře. Naposledy byly Přemyslovy ostatky přemístěny roku 1373 příkazem Karla IV. do katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Hrobka, jejímž autorem je Petr Parléř, je zdobena mj. sochou rytíře s korunou. A právě tato hrobka se stala předobrazem motivu tohoto desetidukátu.

 

 

 

Jsme jediná partnerská prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji.

  

Na Google Play a App Store máte k dispozici naši informační appku: Numis Info

 

„Hodnota našich úspor je stejně relativní jako naše svoboda, proto investujeme do mincí a medailí z drahých kovů“

 

Petr Maďa, únor 2023

 

Dvacet let v oboru INVESTIČNÍ NUMISMATIKA
Smluvní partner ČNB a ČM

Kamenná prodejna Havířov

 

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář