Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky
Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 900 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s vlysem
Autor: akademický sochař Ivan Řehák
Datum emise: Březen 2010
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Balení: Modrá plastová etue
Nominální hodnota: 200 Kč
Emitent: Česká národní banka
Výrobce: | Česká národní banka |
---|
Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 900 / 1000
Průměr: 31 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s vlysem
Autor: akademický sochař Ivan Řehák
Datum emise: Březen 2010
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Balení: Modrá plastová etue
Nominální hodnota: 200 Kč
Emitent: Česká národní banka
600. výročí sestrojení Staroměstského orloje
Staroměstský orloj je se svými 600 lety jedním z nejstarších orlojů na světě. Tím vůbec nejstarším je pak orloj v londýnském Westminsterském opatství z r. 1288. Tvůrcem staroměstského orloje nebyl mistr Hanuš, to byla fikce A. Jiráska. Skuteční tvůrci byli dva - hodinář Mikuláš z Kadaně a astronom Jan Šindel. To bylo spojení vědy a řemesla, v té době základní podmínka k sestrojení orloje. Hodinář Hanuš se na scéně objevil až o 80 let později, orloj zásadně přestavil a z této doby také pocházejí architektonické výzdoby. Tehdejší orloje měly denní odchylku kolem dvaceti minut a na dnešní dobu, kdy máme přístroje k měření času s odchylkou 1 sec. za 300 tisíc let se to může zdát hodně, ale vzhledem k tehdejším technickým prostředkům je to udivující výkon. Po polovině 16. stol. pak orloj upravil a dále zdokonalil Jan Táborský z Klokotské hory. Kalendářní deska s malbami Josefa Mánese byla osazena v r. 1866, ale od r. 1882 je originál v muzeu a nahrazován je kopiemi Jsou na ní symboly zvěrokruhu, měsíce a znak starého města. Lze na něm odečíst čas, polohu Slunce, určit kterým souhvězdím zvířetníku prochází, ve které fázi se nachází Měsíc, a také ukazuje měsíc a den. Za pražského povstání byl orloj značně poškozen a byla na něm provedena rekonstrukce.
Podle pověsti zastavení orloje nevěští nic dobrého, ale nescházelo mnoho a mohli jsme si o něm dnes jen povídat. Začátkem 18. stol. byl v takovém stavu, že pražský magistrát ho chtěl prodat do šrotu. O jeho záchranu se zasloužil profesor Univerzity Karlovy Antonín Strnad, který také sehnal peníze na jeho rekonstrukci. Udržovat orloj v dobrém stavu si vyžadovalo nejen nemálo péče, ale také finančních nákladů. V 8O. letech minulého století napadla stroj vlhkost a hodinový stroj začal mít problémy. Příčiny možná byly ve vlhké omítce, zkoumalo se také co je pod orlojem, jaké je tam podloží a jestli tam nevede nějaká chodba. Nakonec byly v r. 1989 provedeny dvě opravy, a ta hlavní, generální se uskutečnila na podzim r. 2005. Stála několik desítek milionů korun a podílela se na ní i česká hodinářská firma Hainz, která se o orloj stará od r. 1865. Ale ještě rok předtím v noci z 31. dubna na 1 května tento orloj odpočítával vstup České republiky do Evropské unie.
Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás.
Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.
Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…
Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov
www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz
Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info
#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev
Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.
Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.