Nákupní košík: 0.00 Kč
Uživatel: Nejste přihlášen(a)

Potřebujete pomoct při výběru? Použijte vyhledávací box:

I přesto jste nenašli co potřebujete? Kontaktujte nás

Časté dotazy

Co je investiční zlato?

Investiční zlato je zvláštní forma zlata, která je používána jako investiční nástroj podobně jako například cenné papíry. Jedná se především o zlaté mince a slitky (cihly), které nejsou kupovány ze sběratelských, numismatických důvodů, ale jako investice, t.j. k uložení papírových peněz.

Výhodou je, že zlato a jiné cenné kovy jsou aktivem hmotným a velice likvidním, což umožňuje jednoduchou obchodovatelnost (např. na rozdíl od nemovitostí). Díky vysoké hustotě je přemisťování a uchovávání zlata velice jednoduché. Skvělou vlastností je, že zlato neoxiduje a je prakticky neznicitelné. Důvodem proč dát přednost investici do zlata může být například obava, že se současný finanční svět zhroutí a jen zlato si svou hodnotu uchová.

Vstupem České republiky do EU byl mimo jiné i novelizován zákon o DPH. Ten nově definoval investiční zlato a osvobodil ho od platby DPH.

Mezi formy zlata, které však nadále nejsou osvobozeny od platby DPH patří např. zlaté medaile a to z důvodu, že nejsou zákonným platidlem.

 

Jaký je rozdíl mezi mincí a medailí?

MINCE je nebo byla používána jako platidlo a zpravidla má na sobě vyznačenou nominální hodnotu.

MINCE PAMĚTNÍ je mince vydávána k určitým výročím či významným událostem. Bývá vyrobena z drahého kovu (nejčastěji zlato a stříbro). Prvotně neslouží jako oběživo, ale spíše jako objekt sběratelství.
Lze samozřejmě použít i jako platidlo.

MEDAILE nejsou zákonná platidla, a jsou vydávány za účelem připomenutí si nějaké významné události či výročí.
Jsou raženy jak z obecného kovu (většinou mosaz) tak i z drahých kovů (zlato nebo stříbro).

 

Jaký je rozdíl mezi kvalitou PROOF a STANDARD?

Kvalitou STANDARD se rozumí ražba ze standardních razidel na standardní střížky.
U mincí oběžných je výroba a manipulace se střížky bez zvláštní péče. Ražba probíhá automaticky vysokou rychlostí
a jedním zdvihem. Podávání střížků do stroje a vyhazování hotových mincí ze stroje je plně automatické.

PROOF KVALITOU se rozumí ražba na vysoce leštěné střížky z razidel, jejichž pole je vysoce leštěno
a reliéf matován. Mincím a medailím raženým tímto způsobem se v samotné ražbě,
ale i v přípravných a závěrečných etapách, věnuje největší pozornost.
Hotové proofové mince a medaile jsou od razidla odebírány ručně a způsobem zamezujícím poškození.

 

Jak se stanovuje cena zlata?

Obchodování se zlatem ve velkém je beze změn téměř sto let, přičemž nejmenší objem jedná transakce je tisíc uncí, tedy 31,1 kg zlata.
V jedné z bank na londýnské ulici St. Swithin’s Lane se každý pracovní den dvakrát setkají hlavní světoví obchodníci se zlatem, zejména se jedná o zástupce bank, aby pak složitou tradiční procedurou s použitím online spojení s celým světem sjednotili světovou nabídku s poptávkou a určili okamžitou rovnovážnou cenu, tato procedura je nazývána „London Gold fixing“. Zjednodušeně řečeno se jedná o telefonních setkání zástupců firem obchodujících se zlatem. S touto cenou je pak provedeno velké množství čekajících transakcí po celém světě.

Tímto je ovlivněn nepřetržitý celosvětový trh zlata na další hodiny, dokud neproběhne další zlatý fixing.

 

Jak se skládá naše cena zlata?

a) aktuální cena ryzího zlata na světovém trhu, uváděna v amerických dolarech
   (viz dnešní ceny na těchto webech dle www.kitco.com)
b) kurz české koruny vůči dolaru
c) výše celkové přirážky zvané PREMIUM

PREMIUM si můžeme zjednodušeně představit jako poplatky ve směnárnách nebo investičních fondech. Jeho součást rovněž tvoří náklady na přetavení zlata do podoby investičních slitků, ražby investičních mincí a jejich distribuci. Jestliže si budete chtít koupit nejmenší investiční minci o váze jedné desetiny trojské unce (1/10 Oz), nebo 1g slitek, příplatek bude činit dvacet procent. Oproti tomu u mincí o váze 1 Oz, případně zlatého slitku nad 50 gramů se jedná pouze o několik málo procent.

Pro českého investora kupujícího zlaté slitky za cenu v Kč je důležité sledovat nejen cenu zlata v námi zveřejněných grafech, ale i kurz české koruny vůči ostatním světovým měnám. Pokud koruna posiluje, výrazně se to promítne do ceny zlatých slitků a investičních zlatých mincí kdy jejich cena klesá a samozřejmě opačně. Proto se může stát, že na těchto grafech cena zlata klesá, v korunách stoupá.

Při prodeji těchto mincí se výkupní cena zlata v bankách i u obchodníků pohybuje v procentech pod aktuální cenou zlata. Opět platí, že za drobné mince dostanete míň než za větší.

 

Mohu zrušit objednávku?

Objednávku u mincí a medailí můžete zrušit, a tím odstoupit od kupní smlouvy.
Prodávající bude akceptovat storno objednávky v okamžiku, kdy zboží ještě nebylo připraveno, či nepředal zboží dle původní objednávky přepravci. V případě zrušení objednávky, která již byla potvrzena může prodávající po kupujícím  požadovat  smluvní pokutu.

Objednávku u investičního zlata,která již byla potvrzena nelze zrušit. V okamžiku  potvrzení objednávky my kontaktujeme zahraniční dodavatele a pro nás je tato objednávka zavazující. S ohledem na charakter investičního zlata nemůže kupující odstoupit od kupní smlouvy podle §53,zák.č.367/2000.

 

Mohu u Vás zlato i zpětně odprodat?

Ano, zajišťujeme po dohodě i zpětný odkup, vice info na tel. 608 887 757, nebo emailu mada@zlatobezdph.cz