fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Zlatá mince Válečný rok 1942 - Projekt Manhattan provedení proof (ČM 2017)

Materiál: Zlato
Váha: 3,11 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 16 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: Luboš Charvát
Emisní náklad: 300 ks
Datum emise: srpen 2017
Balení: Zlatá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Niue
Nominální hodnota: 5 NZD

Celý popis produktu
Výrobce: Česká mincovna a.s.
vyprodáno
Cena: 5 750
Sazba DPH: osvobozeno od DPH
Tento produkt byl vyřazen z naší nabídky a již není možné jej u nás koupit.
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Zlato
Váha: 3,11 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 16 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: Luboš Charvát
Emisní náklad: 300 ks
Datum emise: srpen 2017
Balení: Zlatá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Niue
Nominální hodnota: 5 NZD

 

 

Válečný rok 1942

 

Rok 1942 přímo překypoval různými událostmi – Winston Churchill mohl díky vstupu USA do války „klidně spát“, Američané začali vyvíjet zbraň zbraní, Sověti zahájili přes rok dlouhou obranu Stalingradu a Francie s Velkou Británií podepsaly Mnichovskou dohodu. Ale pojďme pěkně popořadě.


Nacisté již nějakou dobu přemýšleli, jak naložit s Židy, 20. ledna na konferenci ve Wannsee bylo rozhodnuto o konečném řešení židovské otázky, kterým měla být soustavná likvidace Židů. O šest dní později, tj. 26. ledna se do Evropy přemístily první americké jednotky. 19. února byl podniknut největší útok jiného státu na Austrálii – Japonci bombardovali Darwin. 18. dubna byla provedena jedna z nejšílenějších leteckých operací v dějinách – 16 amerických bombardérů B-25, startujících z letadlové lodi (tyto bombardéry nebyly určeny k operacím z letadlových lodí!), provedlo symbolický nálet na Tokio, přičemž letci, vedení slavným Jimmy Doolittlem, se snažili přistát v Číně. Jeden z nejslavnějších útoků na vysokého hodnostáře, totiž atentát na protektora Reinharda Heydricha, byl uskutečněn československými parašutisty 27. května. Japonci chtěli Američanům uštědřit lekci, nicméně v bitvě u atolu Midway, která se rozhořela 4. června a trvala 2 dny, přišli Japonci o své drahocenné letadlově lodě. 10. června jsou nacisty vyhlazeny Lidice jako odveta za útok na Heydricha (ten zemřel 4. června). O 2 dny později, přesněji 12. června, si svůj slavný deník začíná psát Anna Frank. 21. června Erwin Rommel obsadil Tobruk. 24. června potkává osud Lidic i obec Ležáky. 28. června začíná bitva o Stalingrad. 5. srpna Británie odvolává Mnichovskou dohodu. A konečně 2. prosince se poprvé v historii podařilo zvládnout řetězovou reakci štěpení jader uranu – vývoj atomové bomby odstartoval.

 

Projekt Manhattan

 

„Nyní se stávám smrtí, ničitelem světů“. Tato slova z indické knihy Bhagavadgíta použil Robert Oppenheimer, vědecký vedoucí Projektu Manhattan, když z bunkru pozoroval testovací detonaci první atomové pumy (jménem Trinity) v dějinách, která se uskutečnila 16. července 1945. Test překonal všechna očekávání a prakticky nic již nebránilo bojovému použití atomových pum proti Hirošimě a Nagasaki v srpnu téhož roku. Tyto úspěchy byly vyvrcholením již tři roky trvajícího programu Manhattan Engineering District, tedy programu na vývoj oné zbraně zbraní. Programu, který zaměstnával přibližně 225 000 lidí (a dalších 600 000 nepřímo), kteří pracovali v takovém utajení, že většina vlastně ani nevěděla, na čem pracuje. Vývoj této pumy podpořil i Albert Einstein, který prezidentovi USA napsal dopis, v němž informuje, že nacisté s vývojem tohoto bojového prostředku již začali. První úspěch programu se dostavil 2. prosince 1942, kdy Enrico Fermi uskutečnil první úspěšnou řetězovou reakci štěpení jader uranu. Co bylo konečným úspěchem všichni dobře víme...

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář