fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Zlatá mince Válečný rok 1941 - Útok na Pearl Harbor provedení proof (ČM 2016)

Materiál: Zlato
Váha: 3,49 g
Ryzost: 986 / 1000
Průměr: 20 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: Roman Shamilyan
Emisní náklad: 200 ks
Datum emise: prosinec 2016
Balení: Zlatá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano

Celý popis produktu
Výrobce: Česká mincovna a.s.
vyprodáno
Cena: 5 490
Sazba DPH: osvobozeno od DPH
Tento produkt byl vyřazen z naší nabídky a již není možné jej u nás koupit.
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Zlato
Váha: 3,49 g
Ryzost: 986 / 1000
Průměr: 20 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: Roman Shamilyan
Emisní náklad: 200 ks
Datum emise: prosinec 2016
Balení: Zlatá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano

 

 

Válečný rok 1941

 

Rok 1941 se nesl ve znamení vpádu nacistického Německa do Sovětského svazu a vstupu USA do války. Událo se toho samozřejmě daleko více a my si některé události onoho roku připomeneme.


Hned 22. ledna australské a britské jednotky dobyly Tobruk. O necelý měsíc později, 11. února, se do Afriky přesouvá slavný Erwin Rommel, aby vedl boj proti Britům. 17. února podepisuje Bulharsko a Turecko s Německem smlouvu o přátelství. 29. března porážejí Britové Italy v bitvě u Matapanu. 6. dubna útočí Německo na Řecko a Jugoslávii, přičemž Jugoslávie kapituluje 17. dubna a Řecko o 4 dny později, 21. dubna. 13. dubna je podepsána sovětsko-japonská smlouva o neútočení. Dne 25. dubna Erwin Rommel napadá Egypt. Jeden z nejlegendárnějších filmů všech dob, Občan Kane režiséra Orsona Wellse, jde do kin 1. května. 20. května zaútočily německé výsadkové jednotky na Krétu. Přesně o týden později, 27. května, je v severním Atlantiku potopena nacistická loď Bismarck. 1. června – kapitulace Kréty. O 3 týdny později, 22.června, je zahájena operace Barbarossa, čili německý útok na Sovětský svaz. 12. července podepisuje Sovětský svaz smlouvu o vzájemné pomoci s Velkou Británií. 3. srpna münsterský biskup Clemens August von Galen uveřejňuje detaily o tajném nacistickém „programu T4“ na vyvražďování tělesně nebo duševně znevýhodněných (Hitler ho o 3 týdny později zastavuje). Od 6. září jsou Židé starší 6 let nuceni nosit Davidovu hvězdu. 15. září začíná obléhání Leningradu. 29. září je zadržen předseda protektorátní vlády Alois Eliáš. Britské jednotky zahajují ofenzivu u Tobruku dne 18. listopadu. 7. prosince útočí japonská letadla na Pearl Harbor. 8. prosince vyhlašuje USA válku Japonsku. 3 dny později, 11. prosince, vyhlašuje Německo válku USA. V noci z 28. na 29. prosince jsou nad Protektorátem vysazeny výsadky Silver A, Silver B a Anthropoid, přičemž se proslaví zejména Anthropoid atentátem na protektora Heydricha.

 

Útok na Pearl Harbor

 

Je 7:53, nad Havajskými ostrovy vychází slunce, aby prosvítilo další krásnou neděli. Micuo Fučida, japonský námořní letec, vysílá do éteru zprávu „Tora! Tora! Tora!“ (Tygr!), což pro dalších 182 letadel letících za ním, znamená, že Američané nic netuší a je tedy načase zaútočit. Už o dvě minuty později se na americkou námořní základnu v Pearl Harboru začaly snášet japonské bomby a torpéda, zatímco stíhačky Zero úspěšně likvidovaly každý pokus amerických letců vzlétnout a čelit nepříteli. Dvě útočné vlny poškodily nebo potopily 18 amerických lodí, zničily 188 a poškodily 159 letadel, zabily 2400 a zranily 1150 vojáků. To vše za cenu ztráty pouhých 29 letadel. Bohužel pro Japonce v době útoku v Pearl Harboru nekotvily žádné letadlové lodě, což pro japonskou stranu bude mít v budoucnu neblahé následky.

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář