fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Stříbrná medaile Prof. MUDr. Jan Jánský provedení proof (ČM 2011)

Oxidace na okruží.
 

Materiál: Stříbro
Váha: 42 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 50 mm
Provedení: PROOF
 

Celý popis produktu
Výrobce: Česká mincovna a.s.
skladem (1 ks)
Cena: 1 800
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
ks
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Stříbro
Váha: 42 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 50 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s popisem
Autor: ak. soch. Jiří Věneček
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: červen 2011
Balení: Modrá kožená etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Česká mincovna

 

 

Prof. MUDr. Jan Jánský

Předlohou pro stříbrnou pamětní medaili se tentokrát stal uznávaný český psychiatr a neurolog Jan Jánský. Za jeho největší úspěch je považován objev krevních skupin. Měli bychom však uvést za jakých podmínek se k tomuto převratnému zjištění dobral a jakým pochybnostem musel čelit.

Nejdříve se však pojďme podívat, kým byl vlastně Jan Jánský. Narodil se 3. dubna 1873 v Praze, zde vystudoval tehdy ještě akademické gymnázium následně lékařskou fakultu. Po dokončení fakulty v roce 1898 nastoupil jako asistent k profesoru Kuttnerovi, rok na to byl přijat jako lékař na psychiatrické klinice.

Po vypuknutí první světové války byl jako lékař povolán na Srbskou frontu. Trpěl však srdeční chorobou, které se mu za dva roky útrap v polním lazaretu velmi zhoršila. Po prodělaném srdečním infarktu byl zproštěn služby. V roce 1918, po skončení byl války, byl jmenován přednostou neuropsychiatrického oddělení Vojenské nemocnice v Praze. Jan Jánský podlehl 8. září 1921 následkům anginy pectoris.

Co se týče samotného objevu, Jánský ho učinil při studiu výzkumu vztahu shlukování krve a vzniku psychickým poruch, i když po několika letech zkoumání zjistil, že tyto dva jevy spolu nemají nic společného, při vyhodnocování více než tří tisíc vzorků krve rozpoznal čtyři základní krevní skupiny, které označil římskými číslicemi I., II., III. a IV. Výsledky svého bádání zveřejnil ve vědeckém pojednání Haematologické studie u psychotiků roku 1907. Tento převratný objev bohužel až tak převratný nebyl, jelikož v roce 1901 zveřejnil rakouský patolog Karel Landstainer studii v níž popisuje možnost shlukování cizích červených krvinek v krevním séru jiného člověka, čímž se snaží poukázat na možnost transfuze krve, která byla až do třicátých let kvůli fatálním důsledkům nepovedených pokusů velmi neoblíbená. Landstainer na vzorcích sebe a svých kolegů dokázal existenci tří krevních skupin. K čtvrté se nedobral jednoduše proto, že ji nikdo z testovaných neměl. Objevili jí až Landsteinerovi spolupracovníci o dva roky později. Landsteiner za svůj přínos dostal roku 1930 Nobelovu cenu.
Naproti tomu Jánský objevil všechny čtyři skupiny, nadto je správně klasifikoval. Ke cti mu může být, že o Landsteinerově práci neměl nejmenší tušení a ani Landsteiner se o pojednání Haematologické studie u psychotiků nedozvěděl. Objev zkrátka ve své době nadšení nevyvolal. Uznání se mu dostalo až  ve dvacátých letech, kdy americká lékařská komise přiznala prvenství Jánskému, zejména díky objevu všech skupin a přesné deskripci.

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář