fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Sběratelská plechová etue na čtyři stříbrné uncové mince Století létání (ČM 2017)

Váha: 98 g
Ryzost: 0 / 1000
Provedení: 4
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ne

Celý popis produktu
Výrobce: Česká mincovna a.s.
vyprodáno
Cena: 190
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
Tento produkt byl vyřazen z naší nabídky a již není možné jej u nás koupit.
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Váha: 98 g
Ryzost: 0 / 1000
Provedení: 4
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ne

 

 

Století létání

 

Již od dávných dob se člověk díval na nebe a toužil se ho dotknout. Řecká mytologie zmiňuje slavný tandem pilotů Daidala a Ikara, přičemž druhý zmíněný doplatil na svou touhu a neskromnost. Středověk touhu po létání nijak neuhasil, a tak se snílci zabíjeli při skocích z kostelních věží, mávajíce pažemi, oblepenými peřím, ve snaze napodobit ptáky. Novověk přinesl alespoň trochu vědečtější přístup k této tématice, létáním se zabýval i italský všeuměl Leonardo da Vinci, který je autorem přibližně 150 návrhů létajících strojů. 

 

První úspěšné pokusy o let byly uskutečněny až roku 1783 bratry Montgolfierovými, jimž pokusy s horkovzdušnými balony zajistily místo v historii. Horkovzdušné balony a posléze i vzducholodě byly ale lehčí než vzduch a měly své limity. Začalo se tedy uvažovat o strojích těžších než vzduch. 

 

K prvnímu úspěšnému vzletu takového vynálezu došlo 17. prosince 1903 a prvními průkopníky, jímž se toto podařilo, byli bratři Wrightové. Za dob první světové války se letadla stala ovladatelnějšími, rychlejšími, zvětšil se jejich dolet a poprvé začaly sloužit k zabíjení (a to nejen nepřátelských vojáků). Po válce vznikly první letecké společnosti, přepravující cestující, ale třeba i poštu. 

 

Roku 1927 přeletěl Charles Lindbergh jako první člověk Atlantik, a to bez mezipřistání! V roce 1933 nastoupil v Německu k moci jistý Adolf Hitler a již o dva roky později veřejně ohlásil existenci bojového letectva – Luftwaffe. Státy začínaly zbrojit, výkony letadel se opět začínaly posouvat rapidním tempem kupředu. 

 

Rok 1937 ukončil životní kapitoly dvou leteckých veličin: v květnu shořela doposud největší vzducholoď LZ 129 Hindenburg, přičemž tato událost ukončila činnost těchto obrů na leteckých linkách a stroje těžší vzduchu ovládly nebe. V červenci téhož roku se během obletu světa ztratila slavná americká pilotka Amelia Earhart. 

 

V září roku 1939 napadlo nacistické Německo Polsko a začala druhá světová válka. Na jejím konci budou vrtulová letadla překonána a budoucnost bude patřit proudovým strojům. Roku 1947 je Chuckem Yeagerem překonána zvuková bariéra. V 50. letech začíná závod mezi USA a Sovětským svazem o dobytí vesmíru, první body získávají v říjnu 1957 prostřednictvím Sputniku 1 Sověti. 

 

Avšak o 12 let později kontrují Američané velkolepým úspěchem – Neil Armstrong totiž na povrchu Měsíce pronáší svůj slavný výrok „je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“. A právě u tohoto úspěchu bychom mohli letce a kosmonauty opustit, byť léta po přistání na Měsíci byla rovněž z leteckého hlediska bohatá na události.

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář