fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1943 proof (ČM 2018)

Sada je kompletní.

Celý popis produktu
vyprodáno
Cena: 23 190
Sazba DPH: osvobozeno od DPH
Tento produkt byl vyřazen z naší nabídky a již není možné jej u nás koupit.
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Nové weby s novou službou. Zdarma a rádi vám zkompletujeme výše uvedenou sérii mincí (Válečný rok 1943) z České mincovny. Garance kompletnosti zdarma. Doprava kompletní sady zdarma.

 

Tuto službu již léta poskytujeme našim zákazníkům kamenné prodejny.

 

Proto jsme se rozhodli na nových webech nabídnou již hotový produkt.
Cena je stanovena součtem emisních cen mincí včetně etue pro jejich uložení.

 

Sada se skládá ze 4 kusů mincí nebo medailí (Bitva u Kurska, Povstání ve varšavském ghettu, Bitva o Guadalcanal, Invaze na Sicílii) a plechová etue.

 

 

Materiál: Zlato
Váha: 4x 3,11 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 16 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: Asamat Baltaev, DiS./ak. soch. Nikolay Baltaev
Emisní náklad: 300 ks
Datum emise: srpen 2018
Balení: Zlatá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Niue
Nominální hodnota: 5 NZD

 

 

Válečný rok 1943

 

Čtvrtý rok jedné z největších tragédií historie - 2. světové války - bychom mohli označit za přelomový. Pojďme se společně podívat, co dal a co vzal rok 1943, kterému Česká mincovna věnovala sérii 4 pamětních mincí. Hned v únoru kapitulovali Japonci u Quadalcanal a ukončili tak jednu z nejdůležitějších bitev v Tichomoří. O měsíc později, v březnu, byla v bitvě u Sokolova poprvé nasazena čs. jednotka. Na přelomu dubna a května se vzbouřili poslední židovští obyvatelé varšavského ghetta a na konci dubna utekl z Osvětimi muž, který poprvé promluvil o tom, co se za ostnatými dráty této „továrny na smrt“ odehrávalo. Muž se jmenoval Witold Piłecki. Na počátku června začíná bitva v Kurském oblouku, která o 2 měsíce později skončí fiaskem nacistického Německa. 10. července se Spojenci vyloďují na Sicílii (v zdárném válčení jim pomáhá místní mafie). Na počátku září kapituluje první člen Osy-Itálie. V prosinci uzavírá Československo spojeneckou dohodu se Sovětským svazem. 


Jako postskriptum uveďme, že roku 1943 poprvé vychází slavná kniha Antoine de Saint-Exupéryho „Malý princ“, je spuštěn první atomový reaktor v Oak Ridge (USA), je vyvinut přístroj na dialýzu ledvin a Albert Hofmann poprvé zjišťuje jisté „specifické“ vlastnosti látky LSD.

 

Bitva o Guadalcanal

 

Bitva o Guadalcanal započala 7. srpna 1942 a skončila až počátkem února 1943. Ve velice krutém boji, který zuřil v džunglích tohoto strategicky položeného ostrova, ve vzduchu a na moři, dostaly obě válčící strany tvrdé lekce. Japonci zjistili, že podceňovat nepřítele se nevyplácí, stejně jako jít s bodáky proti kulometné převaze. Američané zde poprvé v celé válce zakusili na vlastní kůži fanatičnost japonského protivníka a zjistili, že Japonci se nevzdají i v případě, že jsou ve velké početní a materiální nevýhodě. Tyto skutečnosti měl další průběh války ještě připomenout. 

 

Povstání ve varšavském ghettu

 

Křik žen a dětí, hlad, mrtvoly na ulicích, každodenní deportace do „pracovních“ táborů… Zní to pochmurně? Morbidně? Přesně taková byla realita života ve varšavském ghettu v roce 1943. A právě proti této realitě se rozhodli Židé bojovat. Věděli, že tento vzdor, který vypukl 19. dubna 1943, nemohou vyhrát. Chtěli ovšem ukázat, že mají sílu odolávat. Jejich vzdor byl potlačen plamenomety a plynovými náložemi. A po něm…. již žádné ghetto neexistovalo.

 

Bitva u Kurska

 

Bitva u Kurska proslula jako „největší tanková bitva“ všech dob. V roce 1943 byl Wehrmacht soustavně a nerovnoměrně zatlačován na západ. U Kurska se vytvořil jakýsi výběžek, ve kterém byly vklíněny dva sovětské fronty. Pokud by se je podařilo odříznout, Rudá armáda by přišla o velké množství mužů. Německý útok započal 4. července 1943. Ale Sověti byli připraveni… V následné bitvě se utkalo celkem sedm tisíc tanků a téměř dva miliony mužů. Němcům se plánované odříznutí nepodařilo.

 

Invaze na Sicílii

 

Slunce ještě pořádně nerozprostřelo svou náruč nad Sicílií, když se v okolí Noto, Syrakus, Gely a Licaty počali vrhat do vln Středozemního moře britští a američtí vojáci. Psal se 10. červenec, bitva o Sicílii (s poetickým krycím názvem „Husky“) právě začala. Skončila o více jak měsíc později porážkou a stažením vojsk Osy z ostrova. Za zmínku stojí špatné výkony italských vojsk (většinou Sicilanů, kteří byli vybráni proto, aby odhodlaně bránili svůj milovaný ostrov), dále pomoc newyorského vládce mafie Lucky Luciana (který si za svůj podíl na úspěchu operace vysloužil propuštění z vězení... a vyhoštění z Ameriky) a konečně oběť „majora Williama Martina“, který byl jako nastrčená mrtvola neexistujícího důstojníka námořnictva vyhozen z ponorky s dokumenty ke zmatení Němců. Tato konkrétní operace nesla název - Mincemeat („sekaná“).

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář