fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1942 provedení proof (ČM 2017)

Materiál: Zlato
Váha: 62,24 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 28 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: Luboš Charvát
Emisní náklad: 99 ks
Datum emise: září 2017
Balení: Plechová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Niue
Nominální hodnota: 25 NZD

Celý popis produktu
Výrobce: Preciosa Beauty s.r.o.
vyprodáno
Cena: 84 950
Sazba DPH: osvobozeno od DPH
Tento produkt byl vyřazen z naší nabídky a již není možné jej u nás koupit.
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Zlato
Váha: 62,24 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 28 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: Luboš Charvát
Emisní náklad: 99 ks
Datum emise: září 2017
Balení: Plechová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Niue
Nominální hodnota: 25 NZD

 

 

Válečný rok 1942

 

Rok 1942 přímo překypoval různými událostmi – Winston Churchill mohl díky vstupu USA do války „klidně spát“, Američané začali vyvíjet zbraň zbraní, Sověti zahájili přes rok dlouhou obranu Stalingradu a Francie s Velkou Británií podepsaly Mnichovskou dohodu. Ale pojďme pěkně popořadě.


Nacisté již nějakou dobu přemýšleli, jak naložit s Židy, 20. ledna na konferenci ve Wannsee bylo rozhodnuto o konečném řešení židovské otázky, kterým měla být soustavná likvidace Židů. O šest dní později, tj. 26. ledna se do Evropy přemístily první americké jednotky. 19. února byl podniknut největší útok jiného státu na Austrálii – Japonci bombardovali Darwin. 18. dubna byla provedena jedna z nejšílenějších leteckých operací v dějinách – 16 amerických bombardérů B-25, startujících z letadlové lodi (tyto bombardéry nebyly určeny k operacím z letadlových lodí!), provedlo symbolický nálet na Tokio, přičemž letci, vedení slavným Jimmy Doolittlem, se snažili přistát v Číně. Jeden z nejslavnějších útoků na vysokého hodnostáře, totiž atentát na protektora Reinharda Heydricha, byl uskutečněn československými parašutisty 27. května. Japonci chtěli Američanům uštědřit lekci, nicméně v bitvě u atolu Midway, která se rozhořela 4. června a trvala 2 dny, přišli Japonci o své drahocenné letadlově lodě. 10. června jsou nacisty vyhlazeny Lidice jako odveta za útok na Heydricha (ten zemřel 4. června). O 2 dny později, přesněji 12. června, si svůj slavný deník začíná psát Anna Frank. 21. června Erwin Rommel obsadil Tobruk. 24. června potkává osud Lidic i obec Ležáky. 28. června začíná bitva o Stalingrad. 5. srpna Británie odvolává Mnichovskou dohodu. A konečně 2. prosince se poprvé v historii podařilo zvládnout řetězovou reakci štěpení jader uranu – vývoj atomové bomby odstartoval.

 

Bitva u Midway

 

Bitva u Midway je jedním z nejvýznamnějších námořních střetnutí druhé světové války. Ukončila japonské vyhlídky na vítězství v Pacifiku a zahnala je do defenzivy, a to prakticky během několika minut. Atol Midway byl dobře umístěnou americkou leteckou základnou, na níž si Japonci brousili zuby (stejně jako na možnost totálního rozdrcení amerického loďstva). Skutečnost byla ovšem taková, že Američané díky rozluštění japonských šifer o jejich plánu věděli, a na podporu midwayské základny poslali operační svaz, čítající mj. 3 letadlové lodě. Japonský svaz čítal 4 letadlové lodě a osud americké obrany se tak zdál být zpečetěn, nicméně díky nerozhodnosti velitele Naguma o vyzbrojení letadel a vyčerpání japonské stíhací obrany byly postupně ztraceny všechny japonské „letadlovky“. Ani americká strana se neobešla beze ztrát: po těžkém bombardování byla potopena letadlová loď Yorktown, spousta (hlavně bombardovacích) letců se nevrátila z náletů, jelikož byli vysíláni bez stíhacího doprovodu a nad japonskými loděmi se na ně vrhaly stíhačky Zero. Právě tyto masakry ale, jak jsme již zmínili, přispěly k únavě japonských stíhačů a následnému potopení cenných letadlových lodí, ze kterého se již Japonci nevzpamatovali.

 

Bitva u Stalingradu

 

Bitva o Stalingrad byla tou z bitev druhé světové války, které se považuje za zcela zásadní. Hitler chtěl tímto útokem odříznout Sověty od dodávek ropy z Baku (čehož dle jeho generálů šlo dosáhnout i jinde) a hlavně vymazat z mapy město nesoucí jméno sovětského diktátora. Německé bombardéry a děla proměnily na konci srpna 1942 město v trosky a německé pozemní síly (podporované Italy a Rumuny) pak skoro celé město dobyly. Rozhodující německý útok ale pozdržela krutá zima, čehož využili Sověti a Němce obklíčili. Po bojích o každou ulici, každý dům, každou místnost se německý velitel Friedrich Paulus, opakovaně žádající Hitlera o možnost ústupu, na konci ledna 1943 spolu s 90 000 promrzlými a unavenými vojáky vzdává. Hitler ještě Pauluse povýší na polního maršála, čímž ho nepřímo vybízí k dalšímu boji, nebo alespoň ke spáchání sebevraždy (žádný německý polní maršál totiž do zajetí nepadl). V strašné bitvě padlo, nebo bylo zajato 800 000 Němců, Italů a Rumunů. Ztráty na sovětské straně činily víc než milion obětí. Prakticky přestala existovat celá jedna německá armáda a Němci se z porážky v této bitvě již nevzpamatovali. Polní maršál Paulus válku přežil, ale do konce svého života se trápil tím, že se nedal na ústup.

 

Bitva u El Alameinu

 

Bitva u El Alameinu, která se rozhořela 23. října 1942 byla jednou z nejdůležitějších bitev celé války. Válčícím stranám tehdy veleli legendární velitelé, a sice Erwin Rommel německým silám a Bernard Montgomery silám Commonwealthu. Britové, mající na své straně všechny trumfy, nejprve poněkud váhali s útokem. To Němci s bojem přílišné problémy neměli, ačkoliv se díky specifickému africkému podnebí, nedostačující logistikou a přísunem posil kvůli upřednostnění východní fronty ocitali ve velice nevýhodné situaci. Po tvrdých bojích (na německé straně provázených Hitlerovým heslem „stát a zemřít“) se Němci 2. listopadu stáhli. Ztráty Němců (a jejich italských spojenců) činily 30 000 vojáků z původních cca 100 000 a 454 tanků (původně přibližně 500). Spojenci v bojích ztratili 13 500 vojáků (před bitvou měli k dispozici celkem 195 000 mužů) a 500 tanků (z asi 1000 vozidel). Spojenci tak postupně získávali nadvládu nad Středozemním mořem (zvláště je to patrné u leteckých sil). A pokud jde o Němce – ti sice z Afriky hned po porážce u El Alameinu neodešli, ale stahovali se tak dlouho, až nakonec z „černého kontinentu“ v květnu 1943 nadobro odešli.

 

Projekt Manhattan

 

„Nyní se stávám smrtí, ničitelem světů“. Tato slova z indické knihy Bhagavadgíta použil Robert Oppenheimer, vědecký vedoucí Projektu Manhattan, když z bunkru pozoroval testovací detonaci první atomové pumy (jménem Trinity) v dějinách, která se uskutečnila 16. července 1945. Test překonal všechna očekávání a prakticky nic již nebránilo bojovému použití atomových pum proti Hirošimě a Nagasaki v srpnu téhož roku. Tyto úspěchy byly vyvrcholením již tři roky trvajícího programu Manhattan Engineering District, tedy programu na vývoj oné zbraně zbraní. Programu, který zaměstnával přibližně 225 000 lidí (a dalších 600 000 nepřímo), kteří pracovali v takovém utajení, že většina vlastně ani nevěděla, na čem pracuje. Vývoj této pumy podpořil i Albert Einstein, který prezidentovi USA napsal dopis, v němž informuje, že nacisté s vývojem tohoto bojového prostředku již začali. První úspěch programu se dostavil 2. prosince 1942, kdy Enrico Fermi uskutečnil první úspěšnou řetězovou reakci štěpení jader uranu. Co bylo konečným úspěchem všichni dobře víme...

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář