fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Sada čtyř stříbrných mincí Géniové 19. století proof (ČM 2020)

Materiál: Stříbro
Váha: 4 x 31,1 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF

Celý popis produktu
vyprodáno
Cena: 6 980
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Géniové 19. století: A. G. Bell, Alfred Nobel, Nikola Tesla, T. A. Edison

 

 


Materiál: Stříbro
Váha: 4 x 31,1 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: 2020
Balení: Plechová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Niue
Nominální hodnota: 1 NZD

 

 

Alexander Graham Bell

 

Posledním vynálezcem, který se objeví v sérii ČM „Géniové 19. století“, je Alexander Graham Bell, vynálezce skotského původu, který se proslavil vynálezem telefonu. Již jeho předkové se zajímali o hlas a kultivování hlasového projevu, Alexander se ale díky své matce, která postupem let ohluchla, začal věnovat technice, jelikož věřil, že právě ona může lidem s hluchotou pomoci. V polovině února roku 1876 si nechal svůj vynález patentovat, přičemž v ten samý den si nechal telefon patentovat i Američan Elisha Gray, který na svém vynálezu pracoval již tři roky. Bellův přístroj byl zprvu opomíjen, jelikož málokdo si dokázal představit možnosti jeho využití. O novinku se začali lidé zajímat teprve tehdy, kdy uhranula brazilského císaře, a Bell se za několik let stal velice bohatým mužem. To mu umožnilo pokračovat ve vylepšování telefonu, ale vynalézat i v jiných oblastech, jako např. v letectví.

Jako nepříliš známou skutečnost můžeme uvést, že telefon předběžně přihlásil k patentování i Ital Antonio Meucci, který tak učinil již roku 1871, ovšem patent (v Americe) si nakonec nepodal, jelikož neovládal angličtinu (přesto mu roku 2002 americký kongres přiřkl prvenství).

 

 

 

Alfred Nobel

 

V sérii ČM „Géniové 19. století“ nemůže chybět ani Alfred Nobel, vynálezce střelného prachu a vlastník 355 patentů, jehož jmění každoročně odměňuje vědce, umělce, či politiky. Alfred pocházel z bohaté rodiny podnikatelů, dostal tudíž velmi dobré vzdělání, díky němuž se mohl seznámit i s Italem AscaniemSobrerem, který vynalezl nitroglycerin. Výbušná látka byla nestabilní a na to doplatil i Alfredův mladší bratr Emil. Rodinná tragédie paradoxně přispěla k znásobení rodinného majetku, jelikož roku 1867 si Alfred nechává patentovat bezpečnější variantu nitroglycerinu – dynamit. O novinku byl velký zájem jak v civilním sektoru, tak i v tom vojenském. Nobel věřil, že síla jeho dynamitu vystraší všechny válečné štváče, a války se stanou záležitostí minulosti. Nestalo se, nicméně i díky dynamitu a jeho úspěchu mohou být každý rok odměňovány osobnosti, které se snaží náš svět zlepšit. To vše pod záštitou rodáka ze Stockholmu.

 

 

 

Géniové 19. stol. - Nikola Tesla

 

Druhým vynálezcem (a prvním SKUTEČNÝM vynálezcem a géniem) v sérii České mincovny Géniové 19. století je holuby milující kouzelník Nikola Tesla. Narodil se v Srbsku (ačkoliv o tom Srbové vedou spory s Chorvaty) a již v mládí projevoval nebývalou zvídavost. Postupem času se dostal do Ameriky, kde pracoval pro Edisona, kterému nabídl svůj střídavý elektrický proud. Edison tento objev a jeho použití zamítl, čímž rozpoutal válku, kterou, navzdory Edisonovým často morbidním prezentacím, vyhrál Tesla. Bohužel Tesla byl génius a vynálezce na slovo vzatý, takže ačkoliv disponoval fantastickými mentálními schopnostmi, s jejich zpeněžením to bývalo horší. Mezi doklady jeho geniality patří například to, že své vynálezy konstruoval ve své mysli, na papír je převáděl již vycizelované. Pracoval na spoustě pokrokových projektů, zmiňme alespoň bezplatný a bezdrátový přenos elektrické energie, Teslův postup ale nezřídka brzdili Edisonovi pohůnci. Tento kouzelník se nikdy neoženil, díky čemuž zemřel sám a bez finančních prostředků v lednu roku 1943. Tři měsíce po jeho smrti mu byl soudní cestou přiznán vynález rádia, za které byl roku 1909 vyznamenán Nobelovou cenou jistý pan Marconi.

 

 

 

Géniové 19. stol. - T. A. Edison

 

Mezi známé osobnosti světových dějin patří bezesporu i Thomas Alva Edison, který je někdy považován za génia, mnohem příhodnější je ale označení obchodník s mírně gangsterskými metodami. Pocházel z chudých poměrů a učitelé jej považovali za zaostalého, proto jej vyučovala jeho matka. Již v mládí začal experimentovat (u jednoho z pokusů přišel o sluch), posléze začal pracovat jako telegrafista, přičemž vylepšení telegrafu patří k jeho prvním úspěchům. Jeho úplně prvním vynálezem pak byl elektrický sčítač volebních hlasů. Díky svým podnikatelským schopnostem mohl otevřít několik společností, zabývajících se vývojem různých technikálií. Za svůj život získal Edison přibližně 1100 patentů (mj. např. na žárovku), ovšem mnoho z těchto vynálezů vyvinuli jeho zaměstnanci. 

 

V posledním desetiletí 19. století se rozhořel boj o proud mezi Edisonem a jeho bývalým zaměstnancem, geniálním Nikolou Teslou, přičemž v tomto boji šlo i o nemalé peníze. Edison podporoval stejnosměrný proud, který vyžadoval ale velké množství kabeláže, zatímco Tesla spolu s Westinghousem bojovali za zavedení střídavého proudu. Když Edison viděl, že tento boj prohrává, uskutečnil několik veřejných ukázek, během kterých demonstroval údajnou nízkou bezpečnost střídavého proudu zabíjením zvířat, ale také lidí (elektrické křeslo bylo součástí jedné ukázky, odsouzenec ale umíral daleko déle, než dokázaly snést žaludky obecenstva). Edisonovi je také připisováno zabití slonice Topsy. Edison rovněž v jednom případě poslal své lidi, aby zničili Teslovu laboratoř. Jakkoliv je ale jeho životopis plný velmi kontroverzních činů, nelze mu upřít jeho geniálního podnikatelského ducha.

 

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář