fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Sada čtyř stříbrných mincí Českoslovenští letci v RAF - Letouny provedení proof (ČM 2016)

Materiál: Stříbro
Váha: 64 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: září 2016
Balení: Dřevěná etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Niue
Nominální hodnota: 1 NZD

Celý popis produktu
Výrobce: Česká mincovna a.s.
vyprodáno
Cena: 5 450
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Stříbro
Váha: 64 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: září 2016
Balení: Dřevěná etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Niue
Nominální hodnota: 1 NZD

 

 

Českoslovenští letci v RAF - Letouny

 

Českoslovenští letci v RAF by samozřejmě nemohli podávat výborné výkony, pokud by neměli dobrou výzbroj. Tato sada Vám přiblíží čtyři letouny, které sedlali Čechoslováci v boji proti nacismu. 

 

Prvním bude Hawker Hurricane, jednomotorový stíhač poháněný legendárním kouzelníkem – motorem Rolls-Royce Merlin a vyzbrojený osmi 7,7 mm kulomety. Jeho prototyp vzlétl 6. listopadu 1935, k bojovým jednotkám se dostal o dva roky později. Díky kombinovanému potahu kov-plátno byl v bojových podmínkách lehce opravitelný (německé kanonové granáty často prošly plátnem, aniž by explodovaly), specifická konstituce křídla mu dávala stabilitu v průběhu střelby. V průběhu bitvy o Británii byl pomalejší, ale robustnější a stabilnější Hurricane posílán k útokům na německé bombardéry, zatímco rychlejší Spitfire zaměstnával nacistické stíhače. Po bitvě o Anglii byl „Hurri“ stažen z první linie, a coby 40 mm kanóny a bombami vybavený letoun útočil na nepřátelské tanky příkladně v Africe. Byly jimi vybaveny i 310. a 312 čs. peruť.

 

Supermarine Spitfire je nejznámější, nejkrásnější a pravděpodobně i nejlepší britskou stíhačkou druhé světové války. Prototyp vzlétl v březnu 1936, perutím byl dodáván od roku 1938. Stejně jako Hurricane byl poháněn Merlinem (pozdější verze RR Griffonem), první verze byly rovněž vyzbrojeny osmi 7,7 mm kulomety, později byly čtyři kulomety nahrazeny dvěma 20 mm kanóny. Na rozdíl od Hurricanu měl celokovovou konstrukci. Byl rychlejší než Hurricane a německý stíhač Messerschmitt Bf-109, a tak za bitvy o Anglii kryl pomalejší Hurricany. Později sloužil k ofenzivním letům nad Francií, poslední varianty dosloužily u RAF v první polovině 50. let. Československé stíhací perutě na něj přešly z Hurricanů povětšinou v průběhu roku 1941. Československo několik desítek těchto stíhaček po válce zakoupilo a krátce zařadilo do výzbroje. 

 

Vickers Wellington byl dvoumotorový bombardér, který poprvé vzlétl v červnu 1936. Sloužil jako klasický pozemní bombardér, ale i jako specializovaný námořní bombardér pro boj proti ponorkám a lodím. Pro německé stíhače tento letoun, dosahující maximální rychlosti kolem 380 km/h a s maximální nosností asi 2041 kg pum, nestanovil žádný oříšek, proto byl od roku 1941 stahován z první linie. Sloužil i u 311 čs. bombardovací perutě. 

 

Consolidated B-24 Liberator je čtyřmotorový bombardér, který se stal nejvíce vyráběným americkým bombardérem druhé světové války. Prototyp vzlétl v prosinci 1939, do výzbroje se začal dostávat v dopravní variantě na jaře 1941. Od roku 1943 byl spolu s dalším americkým gigantem, Boeingem B-17 „Flying Fortress“, hlavní součástí denních náletů na Německo. K protilodním misím byl od roku 1943 využíván i 311. čs. bombardovací perutí.

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář