fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Sada čtyř stříbrných mincí Českoslovenští letci v RAF - Letecká esa provedení proof (ČM 2017)

Materiál: Stříbro
Váha: 64 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: Vojtěch Dostál, DiS.
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: září 2017
Balení: Dřevěná etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Niue
Nominální hodnota: 1 NZD

Celý popis produktu
Výrobce: Česká mincovna a.s.
vyprodáno
Cena: 4 490
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Stříbro
Váha: 64 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor: Vojtěch Dostál, DiS.
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: září 2017
Balení: Dřevěná etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Niue
Nominální hodnota: 1 NZD

 

 

Českoslovenští letci v RAF - Letecká esa

 

Letecké eso je někdo, kdo ve vzdušném boji sestřelil 5 letadel. První esa se objevila za první světové války, ta druhá ale tento titul „vystřelila“ do nových výšin. Nejúspěšnějším leteckým esem první války byl Manfred von Richthoffen, známý jako „Rudý baron“, který dosáhl 80 sestřelů. Nejúspěšnějším pilotem druhé války byl Erich Hartmann, který dosáhl více než 350 sestřelů a stal se tak i nejúspěšnějším stíhačem všech dob. Ve výčtu druhoválečných leteckých es nalezneme přibližně 29 Čechoslováků. Naše kolekce Vám představí čtyři z nich. A začneme hned tím nejúspěšnějším.

 

Karel Kuttelwascher se stal naším nejúspěšnějším stíhačem vůbec. Sestřelil 20 nepřátelských letadel (18 ve Velké Británii a 2 pravděpodobně ještě ve Francii). Sloužil v řadách 1. stíhací perutě RAF. Všech svých úspěchů dosáhl v polovině roku 1942, načež byl přidělen k jednotce mechaniků. Létal velice nebezpečné noční stíhací mise nad Francií, které byly o to horší, že letadla jeho perutě neměla radary pro noční stíhání. Museli tedy létat pouze za měsíčních nocí. Byl šestým nejúspěšnějším nočním stíhačem RAF (k tomu připočtěme, že většina ostatních měla k dispozici letouny s radarem).

 

Dalším na řadě je Josef František, nejúspěšnější letecké eso RAF v bitvě o Británii. Létal již za bitvy o Francii, nicméně o jeho případných sestřelech nejsou dochovány žádné záznamy. V tomto období se nepohodl s českými důstojníky a začal tedy létat s polskými letci. V bitvě o Británii byl členem legendární 303. (polské) stíhací perutě. Všech svých 17 sestřelů dosáhl během září 1940, přičemž osudným se mu nestal boj s nepřítelem, ale letecká akrobacie, prováděná nad bydlištěm jeho děvčete. František se během ní z neznámých důvodů zřítil a zlomil si vaz. Své 26. narozeniny oslavil den před svou smrtí.

 

Alois Vašátko, v civilu učitel, se se svými 12 sestřely stal nejúspěšnějším československým leteckým esem v bitvě o Francii, v celkovém hodnocení pátým nejlepším střelcem této bitvy. V Anglii velel 312. čs. stíhací peruti a od května 1942 Československému křídlu. Zemřel 23. června 1942 po srážce s německou stíhačkou Fw-190. Se svými 14 sestřely je třetím nejúspěšnějším čs. stíhacím esem (hned po výše zmíněných pánech). 

 

František Peřina se stal prvním čs. stíhacím esem války. Stalo se tak již 11. května 1940, tedy den po začátku německého útoku na Francii. V Británii byl přiřazen k 312 čs. stíhací peruti, ale v září 1940 byl nucen absolvovat operaci zánětu slepého střeva. Svůj „účet“ si mohl rozšířit až roku 1942, na jehož konci byl jako výborný střelec přeřazen ke střeleckému výcviku. Celkově dosáhl 12 jistých sestřelů.

 

 

Nejlepší ceny a nejširší sortiment pamětních mincí a medailí naleznete jedině u nás. 

 

Jsme již deset let jediná prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji. Navíc u nás naleznete položky, které jsou v Praze, nebo v Jablonci nad Nisou již vyprodané.

 

Nakupujte mince a medaile v Havířově, podpoříte náš region. Budeme se o vás starat s láskou a velmi diskrétně. GDPR jsme zavedli již před léty…

 

Váš Petr Maďa – autorizovaný prodejce ČM a ČNB
Kamenná prodejna Šenovská 1, 736 01 Havířov

 

www.zlatobezdph.cz (web pro investory) fB Zlatobezdph.cz
www.hobbyhavirov.cz (web pro sběratele) fB Hobbyhavirov.cz

 

Nově zdarma na Google Play a App Store naše vlastní informační aplikace Numis Info

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář