fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Sada 15ks stříbrných medailí Národní hrdinové provedení proof (ČM 2017 - 2021)

Materiál: Stříbro
Váha: 15 x 31,1 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF

Celý popis produktu
Skladem (H) (1 ks)
Cena: 30 220
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
ks
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Stříbro
Váha: 15 x 31,1 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s popisem
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: 2017 - 2021
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ne
Balení kapsle: Ano
Balení: Box na 15 blistrů
Emitent: Česká mincovna

 

 

 

Jan Patočka 

 

Filosof Jan Patočka se po své smrti stal symbolem odporu proti totalitnímu režimu. Ale pěkně popořádku. Roku 1976 inicioval petici za propuštění členů kapely Plastic People of the Universe, v následujícím roce se stal jedním z prvních mluvčích Charty 77. Toto se nelíbilo státním orgánům, proto byl opakovaně v průběhu ledna 1977 vyslýchán StB. Poslední a nejdelší výslech se uskutečnil 3. března, 2 dny po setkání s nizozemským ministrem zahraničí. Noc po výslechu byl hospitalizován a 13. března zemřel na mozkovou mrtvici. Pohřeb byl všemožně narušován policejní helikoptérou, jízdou motocyklů v těsné blízkosti hřbitova a legitimováním účastníků.

 


Jozef Gabčík a Jan Kubiš 

 

Jozef Gabčík a Jan Kubiš vstoupili do dějin jako odvážní muži, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha (není bez zajímavosti, že se jedná o nejvyšší hodnost zneškodněnou za války atentátem).

Gabčík s Kubišem se zúčastnili již bojů ve Francii, po jejím pádu prchli do Británie, kde se chtěli dát k letectvu. Nebylo jim však vyhověno, a tak šli do výcviku pro speciální operace. Do mise s označením „Anthropoid“ byl nejprve vybrán pouze Gabčík s Karlem Svobodou. Ten se ale zranil, proto se ke Gabčíkovi připojil jeho nerozlučný přítel Kubiš. 27. května 1942 vběhl Gabčík s kulometem pod kola Heydrichova vozidla, které muselo přibrzdit v prudké pražské zatáčce. Gabčíkova zbraň nicméně nevystřelila, protektor ale i tak byl zasažen granátem vrženým Kubišem. Protektor o několik dní později zemřel (dodnes ale není zcela jasné, zda na následky atentátu) a pro oba hrdiny nastaly velice krušné chvíle. Ty vyvrcholily 18. června 1942 v kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde svedli svůj finální boj, který můžeme označit za úspěšný. Tedy až do chvíle, než nacisty napadlo kryptu s parašutisty zaplavit vodou z hasičských stříkaček. Každý z obránců pak použil onu poslední kulku...

 


Alois Rašín 

 

Alois Rašín bývá dnes vnímán hlavně jako první československý ministr financí, který svým způsobem vytvořil českou měnu a její pevné postavení a také na to doplatil svým životem. Avšak Rašín byl i vlastencem, politickým aktivistou a předsedou Maffie, jakési odbojové rozvědky, která za 1. světové války získávala informace pro zahraničí. Za tuto činnost byl odsouzen k trestu smrti. Trest nesl velice statečně, nicméně po nástupu císaře Karla I. na trůn byl jeho trest zmírněn na 10 let vězení, přičemž o rok později byl propuštěn. Po válce se stal ministrem financí, přičemž zastával názory, které nebyly příliš populární. 5. ledna 1923 byl před svým domem postřelen jedním ze svých odpůrců – anarchokomunistou Josefem Šoupalem. 18. února téhož roku podlehl následkům atentátu.

 


Bedřich Homola 

 

Armádní generál in memoriam Bedřich Homola byl československým legionářem, za první světové války se zúčastnil bojů např. u Bachmače a Marjanovky. V meziválečném období zastával velitelské funkce u pěších útvarů, v roce 1939 nechal na Slovensku odzbrojit a zatknout několik příslušníků Hlinkovy gardy. Po vzniku protektorátu se uchyluje do ilegality, angažuje se v odboji, stává se třetím velitelem Obrany Národa. Usiluje o sjednocení odboje, výsledkem jeho snah je vznik ÚVODu. Na konci roku 1941 je zrazen a vězněn. Atamanova (jeho krycí jméno) životní pouť končí 5.1.1943 v Berlíně, kde je odsouzen k smrti a následně popraven. 

 


Heliodor Píka

 

Generál Heliodor Píka se zúčastnil jak první, tak i druhé světové války. V té první bojoval zbraněmi, v druhé diplomacií pomáhal jiným emigrovat a bojovat proti nacistické okupaci. Jeho postoj tam, kde působil, tj. v Sovětském svazu, vzbuzoval nelibost straníků. Tato nelibost se plně projevila po ,,Vítězném únoru“, kdy byl odeslán na zdravotní dovolenou, posléze zatčen, zbaven hodnosti a všech  vyznamenání a odsouzen ve vykonstruovaném soudním procesu za vojenskou zradu k trestu smrti provazem. Rozsudek byl vykonán 21. června 1949 v plzeňské věznici. Nepomohly ani žádosti o milost ze strany rodiny a rodné obce Štítina. Heliodor Píka byl plně rehabilitován teprve v roce 1990, kdy byl zároveň povýšen do hodnosti armádního generála in memoriam. 

 


Karel Janoušek 

 

RNDr. Karel Janoušek je výborným příkladem toho, jak vlast po roce 1948 oplácela bojovníkům za svobodu. Janoušek se narodil roku 1893, v červnu 1915 narukoval do rakousko-uherské armády, o rok později byl zajat, načež vstoupil do československých legií. Jako legionář se zúčastnil bojů u Zborova, Kazaně, nebo Tajšetu. 

V roce 1924 vstoupil do řad československého vojenského letectva, absolvoval výcvik pozorovatele a pilota. Za mobilizace roku 1938 byl velitelem letectva 1. armády. V listopadu 1939 odešel do Francie, kde se snažil sestavit čs. letecké jednotky, ale z různých důvodů se mu to nepodařilo. V organizačních snahách nepolevil ani po odchodu do Anglie v červnu 1940, kde sice rovněž pracoval ve ztížených podmínkách, ale čs. letecké jednotky v rámci RAF nakonec vznikly a také úspěšně zasáhly do bojů. 17. května 1945 byl králem povýšen do hodnosti Air Marshal, na kterou žádný jiný Čechoslovák „nedosáhl“. V srpnu téhož roku se vrátil do vlasti, kde zjistil, že část jeho rodiny zemřela v nacistických koncentračních táborech.

Po nástupu komunistů se stal jednou z jejich prvních obětí. 28. února 1948 byl odeslán na zdravotní dovolenou, v dubnu byl vyprovokován bezpečnostními složkami k útěku a zatčen, o měsíc později byl odeslán do výslužby. V červnu téhož roku byl odsouzen na 18 let těžkého žaláře, trest mu byl následně zvýšen na 19 let. Svůj trest si odpykával mj. i v Leopoldově, který proslul vysokou úmrtností vězňů. Janoušek byl omilostněn až roku 1960, očištěn byl až v červenci 1968. Jeho hodnosti a tituly mu ale byly navráceny teprve roku 1990. Karel Janoušek zemřel v roce 1971, ve věku nedožitých 78 let. Dlužno dodat, že poctu mu vzdala současná švédská metalová skupina Sabaton, která na jeho počest složila píseň „Far from the Fame“.

 


Jan Palach a Jan Zajíc

 

Jan Palach studoval historii a politickou ekonomiku na UK, na kterou nejprve nebyl přijat pro svůj původ, nicméně o dva roky později (1968) jej přijali. Po srpnové okupaci se účastnil stávek a studentských demonstrací, viděl však, že probuzení z rezignace, ve které se společnost již nacházela, bude potřebovat něco radikálnějšího. 16. ledna 1969 se na Václavském náměstí polil benzínem a zapálil. Zemřel o tři dny později a jeho pohřeb, konaný 25. ledna, se stal manifestací proti začínající okupaci. 

25. února 1969 se na Václavském náměstí upálil skoro devatenáctiletý (!) Jan Zajíc. Před upálením požil jed, který začal působit příliš rychle, než aby se Zajíc dostal z podchodu domu, ve kterém svůj čin započal. Mladík byl velmi zklamán stále pokračující normalizací a také absencí větších reakcí na Palachovo sebeupálení (on sám se účastnil Palachova pohřbu, stejně jako následující protestní hladovky). Měl rád poezii, sám se pokoušel psát a závěr jeho poslední básně je více než mrazivý: „Ve jménu života Vašeho! - Hořím!“ 

Doplňme, že první živou pochodní v komunistickém bloku se stal devětapadesátiletý Polák Ryszard Siwiec, který se na protest proti okupaci Československa upálil 8. září 1968 na celonárodních dožínkách ve Varšavě za přítomnosti polské komunistické strany a desítek tisíc diváků. Jeho čin však zaregistrovalo „pár“ lidí.

 


Sir Nicholas Winton 

 

Během roku 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí před takřka jistou smrtí v budoucích nacistických vyhlazovacích táborech, přesto až do roku 1988 o tom nikdo nevěděl. Teprve v onom roce jeho žena objevila dokumenty, které skoro 50 let ležely na půdě. O 10 let později již byl Sir Nicholas Winton známou osobou a hrdinou. Získal několik řádů a vyznamenání (včetně nejvyšších českých), byl povýšen do šlechtického stavu a vzniklo o něm několik filmů, přesto nadále zůstal skromný a zdůrazňoval, že tyto transporty z Prahy byly dílem více lidí. Zemřel 1. července 2015 ve věku 106 let. 

Česká mincovna připomíná výročí 110 let od narození této osobnosti vydáním stříbrné medaile a zlatého dukátu v edici Národní hrdinové. Dodejme, že Nicholas Winton je jediným člověkem v této sbírce, který neměl československé občanství.

 


Josef Štemberka 

 

Pan Josef Štemberka byl farářem v Lidicích, kam přišel již roku 1909, přičemž počátkem února 1942 měl odejít do důchodu, nicméně jeho nástupce jej poprosil, zda by ještě nemohl chvíli zůstat, dokud si nezařídí vše potřebné. Štemberka souhlasil, a tak v noci na 10. června téhož roku byl jedním z mužů, kteří byli shromážděni v Horákově statku, kde čekali na popravu. Stařičký farář se s nimi modlil, a ačkoliv mu Gestapo nabídlo milost, ten jí odmítl. Byl jedním z posledních zastřelených. Jeho hospodyně na něj vzpomínala jako na laskavého člověka, který neváhal pomáhat jiným slovem, ale např. i finančním obnosem (to v případě chudých studentů). 

 


Josef Toufar 

 

Když 11. prosince 1949 začínala v Číhošti dopolední bohoslužba, jistě nikdo netušil, jaké následky bude mít. V jejím průběhu se totiž pohnul malý kříž na oltáři, což pozorovalo 19 účastníků této bohoslužby. O události se postupem času začali dovídat lidé nejen z okolí vesnice, a tak v nevelkém kostele začalo být těsno a páter Josef Toufar (který v onu neděli sloužil osudnou bohoslužbu) musel vyřizovat také stále četnější korespondenci. V té době se komunistický aparát snažil potlačit vliv náboženství, ponejvíce pak katolické církve, a takový zázrak byl velmi těžkou ranou jeho snažení.

V noci 28. ledna 1950 proto Toufara navštívilo 12 tajných policistů, kteří jej na místě zatkli a odvezli do valdického vězení. Zde byl velmi krutě mučen (bití obuškem, podávání přesoleného jídla a odmítání pitné vody), jehož cílem bylo získání páterova přiznání, které by dokazovalo, že kněz na kříž namontoval nějaký mechanismus, a které by posléze šlo využít k monstrprocesu s kněžími. Toufar ale dlouho vzdoroval, ke konci se přiznal, načež své přiznání ihned stáhl. Po dvoutýdenním mučení byl ve velmi vážném stavu převezen do sanatoria, kde byl okamžitě operován. Lékařům se ale nebohého pátera zachránit nepodařilo. Josef Toufar zemřel 25. února 1950 ve věku nedožitých 48 let. Jako hořký dovětek uveďme, že Ladislav Mácha, Toufarův hlavní kat, zemřel roku 2018 ve věku 95 let. Za svůj čin si odseděl jeden rok... 
Podobiznu Josefa Toufara ze série Národní hrdinové můžete mít ve dvou variantách: ve formě zlatého dukátu nebo stříbrné medaile.

 


Dagmar Šimková 

 

Dagmar Šimková se stává druhou ženou v rámci cyklu ČM „Národní hrdinové“. Rodačka z Písku pocházela z rodiny bankéře, žila ve vile, velice si oblíbila jazz a tanec, a když si podala přihlášku na pražskou filozofickou fakultu (to bylo již po převzetí moci komunisty), bylo jí studium jako buržoaznímu živlu odepřeno. Začala tedy vyvíjet protirežimní činnost, malovala a distribuovala letáky proti Gottwaldovi a Zápotockému, nebo ukrývala dva kamarády, kteří zběhli z „vojny“, aby odešli na Západ. V době, kdy jí bylo 23 let (rok 1952), si pro ni přišlo StB, a záhy byla odsouzena k 15 rokům vězení. Na svobodu byla puštěna po 14 letech, roku 1966, ale po událostech ze srpna 1968 odešla i s matkou do Austrálie, kde již skoro 20 let žila její starší sestra (otec zemřel již roku 1945). Tam vystudovala dvě vysoké školy, pracovala jako terapeutka ve vězeních, ale také u filmu jako kaskadérka. Své pocity ohledně režimu nikdy neskrývala.

Dagmar Šimkové je věnována jednak stříbrná medaile, jednak zlatý dukát, a na obou je vyveden mj. citát, fragment její řeči k porotě před vězněním, potvrzující výše řečené: „Lituji, že jsem nemohla udělat více proti tomuto režimu.“

 


Milada Horáková 

 

Milada Horáková, od jejíž justiční vraždy uplynulo 70 let, je první ženou v sérii ČM „Národní hrdinové“. Již jako studentka Právnické fakulty UK bojovala za práva žen, a v dalších letech se zabývala také sociální problematikou. Díky svým antifašistickým postojům strávila roky 1940-1945 ve vězení, v letech následujících se znelíbila i komunistům, které (stejně jako nacisty) kritizovala. Komunisté se ovšem posunuli dále, a tak 31. května 1950 stanula jako jedna z obžalovaných před soudem ve vykonstruovaném procesu, jehož výsledek byl znám prakticky ještě před samotným začátkem. 8. června 1950 byly vyneseny rozsudky, které byly často velice horlivě kvitovány „lidovými rezolucemi“. Dne 27. června téhož roku, v 5.35 hodin, byl na doktorce Horákové vykonán rozsudek smrti, kterému nezabránily ani prosby Alberta Einsteina nebo Winstona Churchilla o její omilostnění. Velmi známá jsou slova z jejího posledního dopisu, který napsala tři hodiny před smrtí: „Jdu s hlavou vztyčenou.“ 
Česká mincovna vydává vzpomínku na Miladu Horákovou hned v několika variantách, a to jako zlatý dukát, nebo stříbrnou medaili.

 


Irena Bernášková 

 

26. srpna 1942 ukončilo ostří gilotiny život Ireny Bernáškové, která se tak stala první Češkou, popravenou nacisty. Jejím „proviněním“ bylo vydávání a distribuce ilegálního časopisu V boj, na kterém pracovala mj. se svým otcem Vojtěchem Preissigem. Kromě toho převáděla hledané lidi na Slovensko. Díky tomu všemu byla velice intenzivně hledána gestapem, nicméně se ji dařilo unikat. Pověstná klec spadla koncem září 1940, kdy byla přistižena s falešnými dokumenty. Během výslechu a soudu vzala všechno na sebe, čímž zachránila některé spolupracovníky, svého otce a manžela však již zachránit nedokázala. Byla shledána vinnou, a koncem srpna roku 1942 sťata v berlínské věznici.

Tvář odvážné ženy na vás může shlížet ze zlatého dukátu nebo stříbrné mince.

 


Karel Hašler 

 

Poslední emise z cyklu ČM „Národní hrdinové“ je věnovaná Karlu Hašlerovi, uměleckému všeumělovi, který propůjčil své příjmení známým bonbónům. Původně se vyučil rukavičkářem, ale jeho srdce tíhlo k divadlu, a jeho vášeň jej nakonec vynesla až na prkna Národního divadla. Kromě toho vystupoval rovněž v kabaretech Lucerna a Rokoko, kterým po první světové válce šéfoval. Aby toho nebylo málo, začal se věnovat i filmu, a to nejen jako herec, ale rovněž jako hudební skladatel a scénárista. Ke konci třicátých let se začal názorově sbližovat s českými fašisty, v době okupace zpíval protiněmecké a vlastenecké písně. To se mu stalo osudným v září roku 1941, kdy byl přímo na filmovém place (tehdy natáčel film Městečko na dlani) zadržen a odvezen do vězení Pankráci. Svou životní pouť zakončil v prosinci 1941 v Mauthausenu. Opilý příslušník SS jej zmlátil, načež byl slabý a nemocný Hašler odveden na trestný blok, kde se musel svléci, načež jej dozorci polévali studenou vodou. Toto mučení již jeho tělo nevydrželo.

Ve filmu, z jehož natáčení byl Hašler odvezen gestapem, hrála i další hvězda, jejíž osud byl podobně pohnutý, jako ten Hašlerův. Anna Letenská ukryla se svým manželem odbojáře, a tento odvážný skutek neunikl pozornému oku tajné policie. Proto ji již na natáčení zmíněného Městečka na dlani hlídalo gestapo, zatčena byla ovšem až o rok později (skoro na den přesně po Hašlerovi), po dotočení filmu Přijdu hned. Ani ona nepřežila pobyt v Mauthausenu.

 

 

 

 

Jsme jediná partnerská prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji.

  

Na Google Play a App Store máte k dispozici naši informační appku: Numis Info

 

„Hodnota našich úspor je stejně relativní jako naše svoboda, proto investujeme do mincí a medailí z drahých kovů“

 

Petr Maďa, březen 2022

 

Dvacet let v oboru INVESTIČNÍ NUMISMATIKA
Smluvní partner ČNB a ČM

Kamenná prodejna Havířov

 

 

 

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář