fb
Popis fotky Zlato bez DPH

Jsme smluvními partnery
České mincovny a České národní banky

Dukátová řada SK 2021 - Příběhy Velké Moravy proof (ČM 2021)

Materiál: Zlato
Váha: 62,83 g
Ryzost: 986 / 1000
Provedení: PROOF

Celý popis produktu
do týdne
Cena: 144 990
Sazba DPH: včetně DPH 21 %
ks
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis produktu

Materiál: Zlato
Váha: 62,83 g
Ryzost: 986 / 1000
Provedení: PROOF
Autor: Prof. dr hab. Mgr. Art Patrik Kovačovský
Emisní náklad: 50 ks
Datum emise: březen 2021
Balení: Dřevěná etue mahagonová
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent: Česká mincovna

 

 

 

 Příběhy Velké Moravy 

 

Tato dukátová sada je určená speciálně pro slovenské sběratele a investory. Její téma je příhodné – Velkomoravská říše, tedy oblast v čase a prostoru, kdy (řečeno s mírnou nadsázkou) snad poprvé Češi a Slováci „táhli za jeden provaz.“ Její vrcholné období spadá mezi roky 833 až 906/7, první mezní událostí je vyhnání nitranského knížete Pribiny Mojmírem I. a připojení Nitranského knížectví k Moravě, finálním mezníkem pak je útok maďarských kmenů a smrt posledního panovníka Velké Moravy – Mojmíra II.

Součástí této sady jsou čtyři dukáty, vyobrazující čtyři nejvýznamnější panovníky Velkomoravské říše: Mojmír I. na dukátu vyhání Pribinu, byzantský posel předává na dvoudukátu knížeti Rostislavovi zprávu o misi Cyrila a Metoděje, na pětidukátu vyobrazený Svatopluk I. zase svým synům pomocí prutů vysvětluje, jak je důležité spolupracovat, a konečně Mojmír II. se na svém pětidukátu vydává na výpravu proti Maďarům.

Dukáty jsou uloženy do krásné dřevěné etue.

 

 

 

Mojmír I.

 

Dějiny Velkomoravské říše jsou zachyceny v nové řadě ČM, která je určena pro slovenské investory a sběratele. Zlatý dukát obsadil Mojmír I., který sjednotil kmeny Moravy a západního Slovenska v jeden útvar. Roku 833 vytáhl proti knížeti Pribinovi, vládci Nitranského knížectví, porazil jej a Pribina byl vyhnán. Právě tento okamžik je vyobrazen na zlatém dukátu. Dle některých historiků ale nešlo o nějakou nečekanou invazi – Pribina měl být tou dobou už podřízen Mojmírovi, vyvíjel ovšem snahy směrem ke svému osamostatnění. A u snah to mělo také zůstat...

 

 

 

Rostislav

 

První dukátová řada ČM roku 2021, určená pro slovenské investory a sběratele, vypráví o Velké Moravě. Tento dvoudukát nese vyobrazení druhého velkomoravského knížete Rostislava, který byl jakožto synovec Mojmíra I. dosazen na knížecí stolec po Mojmírově smrti. Stalo se tak z vůle východofranského krále Ludvíka Němce, který si chtěl pojistit vliv nad Velkou Moravou. Nicméně Rostislav vyhnal latinské kněze, a od Ludvíka se tak „odstřihl.“ O pomoc s (církevním) osamostatněním požádal nejprve papeže, potom byzantského císaře Michaela III. Císař Rostislavovi vyhověl, a na Velkou Moravu vyslal dva bratry...

 

 

 

Svatopluk I.

 

Pětidukát z dukátové série ČM, určené slovenským sběratelům a investorům, představuje nejmocnějšího panovníka Velké Moravy – Svatopluka I. Synovec velkomoravského knížete Rostislava započal svou politickou kariéru v nitranském knížectví. Rostislavovi nepřátelé, Východní Frankové, často útočili na Svatoplukovo území, a tak se Svatopluk uchýlil pod jejich ochranu, čímž vypověděl strýci poslušnost a zavinil rozepři, která Rostislava stála titul a posléze oči. Po mnoha krkolomných odbočkách, zahrnujících věznění Franky nebo třeba velkomoravské povstání, se Svatopluk dostal na knížecí stolec, a byl vskutku dobrým panovníkem. Zasloužil se kupříkladu o expanzi velkomoravského knížectví, o papežské uznání slovanské bohoslužby, či o jmenování Metoděje arcibiskupem.

Na dukátu je zachycen v patrně nejznámější situaci – kdy na smrtelném loži ukazuje pomocí prutů svým třem synům, jak důležité je držet se pohromadě a spolupracovat.

 

 

 

Mojmír II.

 

Desetidukát s vypodobněním knížete Mojmíra II. je posledním z minisérie ČM, věnované slovenským sběratelům a investorům. Mojmír II. je posledním známým panovníkem Velké Moravy. Na knížecí stolec usedl po smrti svého otce, Svatopluka I., a období jeho vlády bylo značně neklidné. Problémy měl nejen s Východními Franky, ale spory začínaly narůstat i uvnitř samotného knížectví. A aby toho nebylo málo, Velká Morava přicházela o získaná území a na východě se začínaly usazovat kmeny Maďarů. Ty Mojmír nejprve využil k boji s Bavory, nicméně později u něj převládly obavy z bývalých spojenců, a tak se Moravané spojili s Bavory právě proti Maďarům. Na hostině v Bavorsku byl zabit maďarský velkokníže Kurszán, což vedlo ke střetům mezi Moravany a Maďary, ve kterých zemřel Mojmír II. spolu s celou velkomoravskou elitou. Záznamy z roku 907, vztahující se k rozsáhlé bitvě mezi Bavory a Maďary u Bratislavy, se o Velké Moravě již nezmiňují, byť někteří historikové se přiklánějí k tvrzení, že nějaké zbytky velkomoravské správy ještě přežívaly i po tomto roce.

 

 

 

 

 

Jsme jediná partnerská prodejna s kompletním sortimentem České mincovny a ČNB v Moravskoslezském kraji.

  

Na Google Play a App Store máte k dispozici naši informační appku: Numis Info

 

„Hodnota našich úspor je stejně relativní jako naše svoboda, proto investujeme do mincí a medailí z drahých kovů“

 

Petr Maďa, duben 2021

 

Dvacet let v oboru INVESTIČNÍ NUMISMATIKA

Smluvní partner ČNB a ČM

Kamenná prodejna Havířov

 

 

 

 

 

 

 

#zlatobezdph #hobbyhavirov #mince #numismatika #ceskylev

 

 

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Poptavkový formulář