Nákupní košík: 0.00 Kč
Uživatel: Nejste přihlášen(a)

Potřebujete pomoct při výběru? Použijte vyhledávací box:

I přesto jste nenašli co potřebujete? Kontaktujte nás

Vše o zlatě, stříbře a platině

Zlato - základní vlastnosti

Zlato je z hlediska vlastností skoro třikrát těžší než železo, jeho měrná hmotnost je 19,29 g na krychlový centimetr, to napomáhá technologiím těžby založeným na gravitaci.

více o vlastnostech zlata

 

Stříbro - základní vlastnosti

Je drahý kov bílé barvy, používaným již od starověku Vyznačuje se skvělou elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů. Používá se v elektrotechnice, elektronice a šperkařství.
více o vlastnostech stříbra

 

Platina - základní vlastnosti

Platina, je velmi těžký a chemicky mimořádně odolný drahý kov stříbřitě bílé barvy. Ušlechtilý, odolný, kujný a tažný kov, elektricky i tepelně středně dobře vodivý.
více o vlastnostech platiny

 

Zlato - všeobecné údaje

Ve starověkých říších zněl název zlata různě, vždy ale bylo zlato spojováno se sluncem. Staroegyptské označení nub je obsaženo v názvu Nubie kde Egypťané větší část svého zlata těžili.
více o zlatě

 

Stříbro - všeobecné údaje

Stříbro, chemická značka Ag. latinský název stříbra je argentum, což znamená bílý. Pěkná barva, třpytivý kovový lesk, kujnost, snadná tavitelnost a další vlastnosti vedly k tomu, že se stříbro stalo velice oblíbeným a široce užívaným kovem.
více o stříbře


Platina - všeobecné údaje

Objevením každého nového kovu (měď, cín, zlato, stříbro, železo) dostával člověk novou látku, která mu ihned přinášela nějaký užitek. Jediná platina, chemická značka Pt měla jiný osud.
více o platině


Zlato a zlatokopové v Čechách

V našich očích je zlato měřítkem bohatství. Vraždilo a válčilo se s cílem zlato získat, při honbě za ním docházelo ke stěhování tisíců lidí. Při tom jde o chemický prvek, který je ve vesmíru poměrně běžný.
více o zlatokopech v Čechách


Výskyty zlata a jeho těžba v Čechách

Zlato se v přírodě vyskytuje jednak jako horské tj. uzavřené v horninách a rudních žilách, jednak jako volné říční (rýžovnické) tj. vnějšími vlivy uvolněné horské zlato v náplavech potoků a řek.
více o výskytu zlata v Čechách


Kam za informacemi o zlatě

Nejvýznamnější je expozice muzea zlata v Jílovém u Prahy. Dolování zlata v okolí Jílového dosáhlo největšího rozkvětu ve 13. a 14. století.
více o informacích o zlatě


Stanovení ceny zlata

Obchodování se zlatem ve velkém je beze změn téměř sto let, přičemž nejmenší objem jedná transakce je tisíc uncí, tedy 31,1 kg zlata.
více o stanovení ceny zlata


Ryzost a hmotnost

Ryzí zlato (Au999,9) se kvůli své přílišné měkkosti nehodí jako výrobní materiál, proto se k výrobě šperků, mincí či zubního zlata musí použít některé z jeho slitin s mědí, stříbrem nebo jiných.

více o ryzosti a hmotnosti


Puncování zlata

Puncovnictví je jednou z nejstarších činností při ochraně zájmů spotřebitele, která se v různých zemích rozvíjela odlišně v souvislosti s různým hospodářským a politickým vývojem.
více o puncování zlata


České puncovní značky

více o českých puncovnách značkách